Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
Det vill sig inte
Trots ett stort spelövertag och massor av målchanser fick damerna bara en poäng i dagens match mot Åhus. Åhus spelade defensivt och satsade på kontringar under 90 minuter. I dag lider jag verkligen med spelarna.
Idag fick vi bra med utrymme på innermittfältet och Matilda hade mycket boll och visade gryende form. Madde slet hårt och visade härlig inställning och tog lagkaptensrollen på ett föredömligt sätt. Även Sara fick bra utrymme, och deltog mycket i det offensiva spelet. Målchanserna haglade, men en storspelande målvakt med sina stolpar till hjälp samt ett defensivt Åhus satte stopp för Köpingebros jakt på tre poäng.
Efter tre minuter avlossar Matilda det första skottet på mål, men målvakten är med och räddar. Vi får stort utrymme på mittfältet när Åhus backar och vi har långa stunder passningar som går både fem, tio och fler gånger genom laget. Efter 15 minuter kommer kallduschen. Åhus har inte haft mycket boll men lyckas få en djupledspassning där Lindén är först på bollen. Lindén ser ut att tappa balansen i närkampen och snubblar till vilket friställer motståndaren som tåar in 0 – 1.
Sen radar vi upp målchanserna och fortsätter att ha stort spelövertag: Matilda får iväg ett bra skott, men målvakten är alert och räddar uppe vid krysset. My får en bra lyra av Casse men målvakten hinner före. Sophia spelar in till My i vänsterläge, men skottet smiter retfullt utanför stolpen. My gör en snygg tvåfotare men avslutet går på en utrusande målvakt. Så där ser det ut i stort sätt hela halvleken. I 40 minuten får vi ett inkast på mittplan. Madde ser en anstormande Misse som får kastet och avancerar från höger till vänster. Vi väntar på an vänsterslägga från Misse när hon närmare sig straffområdet. I stället skjuter Misse en höger yttersida rakt upp i krysset. Mycket vackert, 1 – 1.
Det sista som händer får mig att sätta i halsen. Åhus är giftiga i sina kontringar, och lyckas komma förbi vårt mittförsvar på övertid. Spelaren försöker runda Hanna, men Hanna gör en strålande räddning när hon iskallt väntar ut motståndaren. Halvleken slutar 1 – 1 och det känns som vi kommer få utdelning i andra halvlek. Nathalie har kommit in och gör sin första tävlingsmatch efter skadan. Natha är pigg, och är som vanligt inte blyg i närkamperna.
Andra halvlek fortsätter som den första: My kommer förbi sina bevakare men målvakten är snabbt ute och gör en grym enhandsräddning på skottet. Sophia är framme två gånger på vänsterkanten. Målvakten räddar första, och andra gången räddar stolpen Åhus. Madde gör strax efter en jätte löpning och kommer förbi två motståndare, men även denna gång är målvakten ute och gör en kanonräddning.
Sophia går ut efter att ha slitit bra, och Elin ersätter.
Med tio minuter kvar börjar naglarna ta slut. Segermålet måste väl ändå komma snart , tänker vi. Lindén slår en lång boll längs marken till en anstormande Madde. Madde tar sig än en gång förbi, men med risk för att vara tjatig så tajmar målvakten sin utrusning även denna gång. Minuten efter är det My som är igenom – målvakten emellan.
Med åtta minuter kvar får vi en frispark i vänster ytter läge. Misse kliver upp och tänker avgöra. Misse når också högst, men målvakten blockar nicken. Vi har några halvlägen till, men mycket mer hinner dock inte att hända innan slutsignalen går. Åhus får den sista sparken som Hanna får tippa till hörna. Hade det blivit mål där hade jag slutat med allt vad fotboll heter – kanske inte ändå. Vi har 19 – 3 i målchanser, men det får man tyvärr inga poäng för.
Jag pratar aldrig om rättvisa eller orättvisa. Inte heller om tur eller otur. Detta är endast utryck när man inte kan förklara situationerna. Fotboll går ut på att göra mål, och den som gör flest vinner – idag gjorde vi inte fler mål än Åhus, och vann inte heller. Åhus backar hem och gör det bra. Lägg därtill en storspelande målvakt så kvittar ibland spelövertaget. Ingen skugga ska falla över Åhus defensiva kontringsfotboll - de tog den poäng de eftersträvade. I dag lider jag med töserna. Det ser bra ut spelmässigt långa stunder, och de ger aldrig upp, men det lilla sista fattas.
På tisdag är det match igen. Skillinge kommer på besök i YA-cupens kvartsfinal. En vinst ger härligt självförtroende inför derbyt borta mot Gärsnäs nästa lördag. Snart släpper det, och då får övriga se upp. Töserna är betydligt bättre än tabelläget, men det är ju målen som räknas, och dem måste det göras fler av. En sak till: Kära föräldrar, syskon, vänner, släkt och övriga - kom och stötta damerna. Publiktillströmningen de sista hemmamatcherna har varit usel. Vi behöver er!
Mats Jutwreten
2011-05-14
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera