Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Östersund Basket Ungdom P10 HU15 Blå
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Östersund Basket Ungdom P10 HU15 Blå.
P10 HU15 Blå
Följ oss för uppdateringar
Vi fick frågan från herrlaget om vi ville bidra med jobb på golvet i samband med ligamatcherna. Efter en koll med grabbarna så har vi tagit på oss ansvaret i sju av matcherna denna säsong. Det behövs fyra spelare som hjälper till, fika ingår samt matchbiljetter till föräldrar som skjutsar för de som önskar. Datumen finns i kalendern.
Seriemakarna jobbar för fullt med schemat för de regionala matcherna men inga datum är spikade än. Det är ett pussel med resorna till Stockholm samt U-SM som också ska tas hänsyn till. Stockholms basketbollförbund meddelar också att det är lag som drar sig ur vår serie så vi jobbar på att optimera våra resor på bästa sätt även här.
Det är en domarutbildning 27 oktober (09-13; Fyrvalla/ATS) för de som vill testa att döma basket i Miniligan framöver.
Det är också dags att vi tar tag i lite av de aktiviteter som vi spånade om på mötena i juni.
# Sponsormedlemskap
# Uppvärmningströja
# Toapappersförsäljning
# Samla in pant
# Vedpackning
# Bingolotto
# Fikaförsöljning regionala matcher
Stockholmsresorna är kostsamma. vi påminner om möjligheten att söka bidrag ur Gustav Vågströms Minnesfond till ditt barns basketspelande. Kontakta max@ostersundbasket.se om du vill undersöka möjligheterna. //Ledarna
Inga kommande aktiviteter
|
|
God Jul och Gott Nytt År |
| 15 dec | USM omg 3 U15-16 |
| 2 dec | Herrar U17 och U19 i USM |
| 19 nov | DU19 i USM |
| 12 nov | HU15s USM-resa är över för den här gången |
Jag tar tag i toapapperförsäljningen! Jag är lite långsam ut startblocken men ska försöka få till det i helgen. Det jag tycker funkar bäst är att vi helt enkelt bestämmer en mängd papper per spelare att sälja och beställer det, i stället för att alla tar upp beställningar från kunderna och att vi sedan beställer utifrån det. Och att vi i huvudsak beställer toapapper. Om någon har inspel eller förbehåll så säg till. Annars återkommer jag snart med närmare info.
RapporteraRapportera