Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blackeberg Basket P09 Vit
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blackeberg Basket P09 Vit.
P09 Vit
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi har nu kört i några månader och vi tränare tycker det har varit fantastiskt roligt. På föräldramötet meddelade vi att vi strävar efter att alla ska få lika mycket speltid. Vi trodde då att vi skulle vara i princip fullt manskap på träningarna vilket vi inte varit. Vi har fortfarande filosofin att alla ska spela ungefär lika mycket i matcherna men vi kommer lägga detta i spelarnas händer och koppla det till träningsnärvaro. Ju högre träningsnärvaro desto mer speltid. Vi har dock förståelse för om man inte tränar pga medicinska hinder. Vi kommer prata med killarna om detta också så de vet vad som gäller. Det finns flera anledningar till denna förändring och det handlar om engagemang men även att man missar viktiga genomgångar såsom inkastvarianter och spelsystem. Om man inte kan dessa och är med och tränar dom så fallerar det för hela laget i match.
Mattias & Thomas
| Träning | 5 jan, 20:45 |
| Träning | 7 jan, 20:45 |
| Uppsala Vit (hemma) | 10 jan, 13:45 |
| Träning | 12 jan, 20:45 |
| Träning | 14 jan, 20:45 |
Jag tycker att det låter vettigt och att ni gör ett fantastiskt jobb med grabbarna 👍
RapporteraRapportera
👌 instämmer med Göran, ett fantastiskt jobb ni gör med killarna!
RapporteraRapportera
Tack för ert engagemang och fokus på laget. Killarnas engagemang blir ju såklart lika viktigt. De borde vara redo att ta ansvar. Tack för info!
RapporteraRapportera