Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SG Karpkraft SG
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SG Karpkraft SG.
SG
Följ oss för uppdateringar
Under morgonen i väntan på regnet bestämde jag mig för att testa rudan. Väderprognosen visade rikligt med regn från 09.00 så upp i ottan och rigga spöna, ut med mäsket och ner i stolen och vänta på nappet.
Nappet dröjde inte på sig utan redan efter en halv minut krokade jag ett försiktigt lyftnapp och iväg rusar en liten sutare våldsamt för att senare tvingas tillbaka mot håven och landas, när sutaren väl fått friheten följde lite mindre sarvar och mörtar och när klockan närmar sig halv 6 vaggar flötet till för att sedan förflytta sig sakta i sidled.
Snabb krokning och en ruda stångar på och visar sig i ytan för att sedan hitta första bästa kolvass och näckrosor att gå fast i så stiger pulsen, rudan sitter helt fast och ligger i ytan och resultatet blir att trampa ner sig till knäna i myren för att nå fisken.
Väl på land kan fisken mätas till 44 cm och vågen stannar på 1,81 kg, en alldeles för tidig morgon men en trevlig morgon!
Skitfiske
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera