Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SG Karpkraft SG
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SG Karpkraft SG.
SG
Följ oss för uppdateringar
Under föregående helg fiskade några klubbmedlemmar efter hornsimpa som så många andra gjort den sista tiden, fisket ägde rum på numera klassisk mark och det är Västerviks skärgård. Först på plats under helgen var Kim Sahlberg som startade fisket under lördagen, redan efter några timmars fiske hade han landad ett gäng hornsimpor med en riktigt fin en på 380 gr.
Efter att han rapporterat om händelsen satt jag (undertecknande) och Johan Jansson i bilen med båten på släp, väl framme på sen eftermiddagen han vi knappt inte få i båten förrän det började regna.
Vi hittade på Sahlbergarn ute i skärgården där han satt och guppade i båten och pimplade simpor, fisket hade varit okej under dagen med 20-22 simpor och en hel radda stora fiskar. Han kunde sumera hela 5 st över sportfiskarnas regestreringsgräns med toppar på 380 gr, 340 gr och 310 gr.
Regnet tilltog och bara ökade så vi bestämde oss för att bryta och invänta morgondagen i jakten på simporna, innan båtarna väl låg på släpen var man genomblöt som vanligt.
Under söndagen startade vi fisken under morgonen, nästan omgående började det nappa lite simpor och det tog inte lång tid innan Johan landade sin första hornsimpa över storfiskgräns. Fisken vägdes till 285 gr och Johan var helnöjd med att landa landskaps fisken (Daschland) över storfiskgräns. Fisket fortsatte med blandade storlekar på hornsimporna och efter ytterligare en stund var det min tur, simpan vägdes till 330 gr fördelat på 28,5 cm och rund som ett klot.
Sahlberg kunde ta sitt andra klubbrekord under helgen när han stolt visade upp en rötsimpa som sånär klarade reg.gräns, vikten fastställdes till 380 gr.
Vi kunde senare på eftermiddagen räkna samman tortalt mellan 50-60 st simpor och ett helt gäng stora fiskar.
Fler bilder från fisket finner ni i fotoalbumet och fler vikter finns redovisade i 5 i topp listan.
Skit fiske
Jon Bergström
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera