Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SG Karpkraft SG
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SG Karpkraft SG.
SG
Följ oss för uppdateringar
Här kommer en lite redovisning över norrlandstrippen som gjordes av mig och Pär Olsson från klubben Retardoz, efter mycket strulande med trasigt släpp och ändrade fiskekort och regler började vi fisket i Ljusvattstjärn för att testa om mörten behagades nappa.
Nappen uteblev från de rödögda men vi fångade några rödingar och öringar av lite mindre storlek i den storm som ägde rum. Efter några dagar med fiske i några nya vatten kring Abborrträsk fortsatte vi söderöver för att kanske lyckas knipa några harrar under resan vilket var huvudsyftet med den.
När väl fiskekorten var lösta i Sorsele bar det iväg ner till sjön för lite fiske igen och vädret verkade helt ok med halvklart och lite vind.
Fisket var bra första dagen när vi kom ner. Fisken skyggade inte för båten i vinden som låg på sjön utan harrarna strök ända in till båten, detta resulterade i att vi fångade sju harrar först dagen på enbart några timmars fiske.
Jag kunde stoltsera med en fin harr och nytt PB på 1350gr, men att fotografera och få en bra bild på dessa fiskar vet alla som prövat är svårt men det blev några bilder i alla fall.
Efter första fisketuren på sjön var förväntningarna höga nästa dag men vädret och förutsättningarna hade ändrats med spegelblank och fisken var inte lika pigga på att vara i närheten av båten, måna fiskar blev det i alla fall under de nästkommande dagarna med det var fisk mellan 5-8 hg till stösta delen. Men till slut lyckades Pär sista dagen nypa en över kilos gränsen i alla fall med en fisk på 1020gr
Jon Bergström
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera