Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ystad Golfklubb Ystad GK Juniorer 11-21år
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ystad Golfklubb Ystad GK Juniorer 11-21år.
Ystad GK Juniorer 11-21år
Följ oss för uppdateringar
Först och främst skall vi gratulera alla våra ungdomar till en välförtjänt student, mellan- och högstadieslut och att nya äventyr väntar. Först skall ni alla njuta av ett långt sommarlov med massor av golf!
Fr.o.m nu är där inga bokade tider på söndagarna utan ni får alla boka in er när ni kan spela, kolla med shopen eller boka via mobil/dator. Ett tips är att ladda ner MGBokning, där kan ni boka er tid, ankomstanmäla samt även starta Golf Gamebook om ni anväder denna till er score/resultat.
Sommargolfen startar i.o.m Juli och sträcker sig över hela månaden. Under denna tid har vi inga ordinarie träningar, dessa startar ca 2 veckor in i Augusti igen. Min tanke då är att bryta ner det i 2 mindre grupper och att ha 2 träningstillfälle / vecka (förslagsvis onsdag & lördag). Respektive grupp kommer att ha en timmes träning per tillfälle, återkoppla gärna med era funderingar. Varför vill vi detta? Just nu har vi problem med att rekrytera ledare och det blir svårt för dem som är där att ge varje enskild junior den tid de förtjänar och behöver för att utvecklas. Det är ganska stor skillnad på hur länge de spelat golf och vilken tid de lägger ner, så just nu spretar gruppen ganska mycket. Ni föräldrar kan hjälpa till. De som gått ledarutbildningen får gärna börja vara med och hjälpa till och ni alla kan se till att de kommer ut på banan och lirar golf - det är där man lär sig mest. Återkommer med lite mer precis information.
Matchligan - vi har en match under sommarlovet mot Abbekås GK på hemmabanan. Denna skall vara spelad senast den 21/7. Håll utkik på denna sida för kallelse, tider och lag.
Det kommer att finnas massor av andra golfevent under sommaren.
Rookietouren, Future Golf girls/boys och mycket mer. Dessa ordnas inte av oss i YGK utan dessa anmälar man sig till individuellt via Skånes Golfförbunnd - https://www.skgf.se/se/gts
Om ni anmäler er till ngt, lägg gärna upp detta på vår FB-sida så kan vi kanske samåka till de olika eventen.
Till sist.......just nu händer det en del bakom kulisserna. Vi har fått mycket fina gåvor till juniorerna och kommer att ha mycket resurser. Det vi nu behöver är fler föräldrar som engagerar sig i juniorkommiten så att vi kan arrangera träningsläger, tävlingar och massor av annat kul! Kom gärna med förslag och ideer. Dock kommer inte de få som är där i dag att orka göra allt, utan vi behöver er hjälp. Kontakta mig gärna direkt om det är ngt ni undrar över.
Mail: patric@iqdent.se
Mobil: 0708-178734
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera