Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköpings IK DJ17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköpings IK DJ17.
DJ17
Följ oss för uppdateringar
Mina nerver!!
Vilken spänning tjejerna bjöd på idag inför en fullsatt sporthall. Många hade lyckats trolla fram lite flex och komptimmar för att ta sig till den tidiga matchstarten 16:50 för att se tvåan och trean i tabellen göra upp. Stämningen var elektrisk och de som lyckats fixa biljetter bjöds på både spänning, dramatik och skönspel.
Derbymatcherna mot Kfum är alltid speciella med mycket nervositet bland tjejerna och denna var inget undantag. Första perioden bjöd vi på en del bolltapp i egen zon vilket ledde till en del halvchanser för Kfum, men annars visade vi med fint passningsspel och bra rörlighet att när vi låter bollen gå så är vi riktigt svårstoppade.
Efterhand släppte nervositeten och tjejerna spelade säkrare och bättre pass och vi skapade en hel del riktigt bra målchanser.
Vi tappade lite momentum genom 2 utvisningar, där vi inte alls var överens med de i övrigt mycket duktiga domarna om den andra, men utan att sättas på större prov så jobbade vi oss igenom dessa boxplay.
När det var dags för Powerplay för oss så utnyttjade vi det på bästa sätt. Men inte genom uppställt spel, utan Filippa L. fångade upp ett långt mv-utkast och dribblade sig genom försvaret och satte ledningsmålet efter 10 minuter av andra perioden.
Med ledningsmålet så växte tryggheten och vi fortsatte skapa målchanser med vårt fina spel. Fantastiskt målvaktsspel i Kfum och stenhårt jobbande motståndare gjorde dock att siffrorna hölls nere och att vi ibland fick ta lite stressade avslut i bra lägen.
Taktiskt hade vi bra koll på deras försök att locka upp oss i pressen så de skulle kunna slå långt förbi kedjan, och det löste vi galant vilket neutraliserade deras uppspel fullständigt.
Idag var det oerhört glädjande att se hur alla 3 femmorna jobbade stenhårt för varandra som ett lag, och vi var mycket bättre defensivt än tidigare under säsongen.
Kfum hade inte mycket klara målchanser men är alltid farliga så fort man slappnar av lite och det var ett par stökiga kamp-situationer framför mål som ledde till hög puls för oss på bänken.
Matchen var oerhört intensiv och spelades i högt tempo så man fick inte mycket tid att behandla bollen.
Även om Kfum’s mv var den som fick glänsa mest pga vårt spelövertag så gjorde även våra båda burväktare prickfria insatser och fick alltså hålla nollan bägge 2. Inte alls vanligt i innebandy, så kul och välförtjänt för bägge!
Som tidigare nämnts gjorde alla 17 spelare idag en fantastisk laginsats och det var härligt att se och höra hur vi kämpade för varandra och hade väldigt positivt och konstruktivt tugg på bänken.
Dagens individuella prestation stod dock Filippa L. för när hon med 30 sekunder kvar av matchen tog hand om bollen i anfallszon och bestämde sig för att behålla den tills matchen var slut. Det var mäktigt att se hur hon snurrade runt bakom mål utan att någon motståndare kunde ta bollen från henne medan tiden rann ut. Dessutom till stående ovationer från både publik och bänk.
Efter matchen bjöds det på skönsång i omkl. rummet när segerrusiga (och tondöva?) tjejer trummade igång vår segersång ”När Jönköping, tar 3 poäng…” osv.
Nu tar vi lite ledigt under sportlovet med en härlig känsla i laget. När vi återstartar så inleder vi med en träningsmatch mot Alingsås/Wårgårda innan de avslutande 3 seriematcherna.
Slutresultat
Kfum Jkpg - JIK 0-1 (0-0,0-1,0-0)
De fina bilderna från matchen är tagna av vår duktiga action-fotograf Sofia Brorsson.
Vilken match!! Fantastiskt duktiga tjejer!
RapporteraRapportera
Du har stavat coacher fel, Sofia ;-)
RapporteraRapportera