Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jemtland Innebandy P 2011-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jemtland Innebandy P 2011-2013.
P 2011-2013
Följ oss för uppdateringar
Hej alla spelare!
Bra träning idag igen!
Tempot hålls fortsatt högt, det är en skön energi och vi vässar formen ytterligare inför säsongsstart och cup.
Vi har gått igenom hur vi agerar vid FRISLAG MOT OSS på vår planhalva. Det har vi gjort vid två tillfällen under två träningar. Alla har inte kunnat vara med på de tillfällen. För repetition och för de som inte varit med ligger nu bilder med förklarande text här på laget.se. Se till att ni läser det och lär er skillnaden i vilka lägen vi har två som täcker, en som täcker och när vi har en spelare som bara stör siktvägen för passet till bättre läge.
Grundregeln är att det är någon/några av forward och center som står och täcker (mur). Backar har markering eller täcker den farliga ytan. Men ibland är det situationer där ni måste lösa det genom att den som är närmast bollen behöver täcka skott snabbt. Då kan det vara en back och istället forward eller center tar markering i farliga ytan.
Förhör blir det på bussen ned till Linköping för er som ska delta i cupen.
Träning | 3 okt, 17:00 |
Träning | 5 okt, 17:00 |
Träning | 7 okt, 18:00 |
Träning | 10 okt, 17:00 |
G/K IBS P11-12 Blå (hemma) | 12 okt, 11:00 |
22 sep | Fritidskortet |
6 sep | Köp & Sälj |
1 sep | JIB Ungdomslag - start V.36 |
21 aug | JIB SummerCamp 2025 - Tack för iår |
15 aug | Medlemserbjudande hos Stadium |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera