Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköping Bandy IF A-LAG Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköping Bandy IF A-LAG Herr.
A-LAG Herr
Följ oss för uppdateringar
Smakstart!
Det är inte ofta JB tar ledning med två bollar de tre första minuterna i en match, men idag hände det! 2-0 efter 3 minuter! Och det var ett betydligt piggare, friskare, spelsuget JB jämfört med förra helgen (mot Skirö). Borta var tröttheten, håglösheten och förkylningar som spökade för en vecka sedan. Dessutom perfekta förutsättningar på stor is utomhus hemma på Råsläött IP i veckan. Och då kommer resultaten, 7-2 mot Blåsut är en god fingervisning om att JB är på rätt väg inför seriestart nästa helg!.
I halvlek är det 3-1 till JB och JB har faktiskt gjort även Blåsuts mål. Bara några minuter in i andra är Blåsut nästan ikappp med 2-3 men strax efter är det 4-2 till JB. När vi kommer till matchens slutskede (sista 10 minuterna) ramlar målen in och matchen slutar 7-2. Bra avslut på träningsmatcherna!
Vad säger tränaren?
"-Ja det var ett bra kvitto, precis ett sådant vi vill ha nu inför serien drar igång. Vi blandar dock bra spel med periodvis mindre bra och nu gäller det för oss att lyfta lägstanivån så vi kan vara jämnare på en hög nivå matchen igenom", säger Tobias Asplund som nu ser fram emot seriestart!
Kommande fredag drar DIV 1 Södra igång, JB har Borgia Norrköping borta. Nu är det nära!
![]() |
Nyförvärv!! |
14 apr | Förlängning |
8 apr | Nyförvärv No1 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera