Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköping Bandy IF P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköping Bandy IF P16.
P16
Följ oss för uppdateringar
Ja, vad säger man?......jo, vi säger som Gert Fylking:
-Äntligen!!
Idag är det kollektivet som ger oss segern mot VBK. Kollektivet spetsat med lite individuella prestationer både offensivt och defensivt.
I det stora hela får vi vara nöjda med vår insats idag. Starkt att ta ledningen med 2-0 men ännu starkare att komma igen efter det att VBK tog ledningen med 3-2, att vi inte lägger oss ner utan reser oss igen...grymt!
Om man gör liknelsen, med det där berömda hålet som kan uppstå i en gammal strumpa, där stortån kan titta ut ni vet....om man liknar det med vår defensiv där vi vill ha strumpan hel, utan hål och alla tårna (=spelarna) på fötterna är samlade inne i strumpan, hela tiden när vi ställer upp i defjobbet, då har vi kommit långt. Problem kan uppstå då det går hål på strumpan och stortån och kanske även lilltån tittar ut och faller ur ramen. Då blir man sårbar bakåt och vi blir lite utspridda och ostrukturerade. Då får vi tillkalla skräddaren med nål och tråd, skrika till på stor/lilltån att hoppa in i strumpan igen och snabbt sy igen hålet som uppstått...då är vi samlade igen och det blir så mkt enklare för hela laget att försvara sig :-).
Hela laget ska ha beröm för genomförandet av dagens match!!
Vill även ge beröm till en debutant idag:
Hesa Fredrik alias "Sirénen", som hördes ljuda högt från läktarplats. Bra jobbat!
Så även applåder till tillrest publik...gott drag!
Nya tag imorgon mot Nässjö....
//Partners in crime....
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera