Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköping Bandy IF P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköping Bandy IF P16.
P16
Följ oss för uppdateringar
Nu är cupen igång ordentligt. Killarna har kul och sköter sig exemplariskt. Tyvärr har det blivit 2 tunga förluster.
JB - Kungälv 2-6
Vi öppnade matchen riktigt bra mot ett starkt motstånd. Jobbade stenhårt i defensiven och skapade några chanser framåt. Tyvärr var vi inte riktigt vakna vid ett frislag och vi tappade även boll på lite fel ställen vilket till slut ledde till förlusten. Alfred gjorde ett snyggt solomål i en kontring och Jakob S höll sig påpassligt framme på en retur.
JB - Spånga 1-5
Även i denna match öppnade vi starkt och var bättre än motståndarna. Efter 15 min tog Spånga, som var stora och starka, över matchen. Kanske är vi lite lidande av att bara ha en avbytare. Siffrorna blev lite för stora då vi även i denna match slarvade i uppspelsfasen och "gav" motståndarna för enkla lägen.
Nu är det revanschläge till kvällens match mot Surte. Vi ska avsluta cupen med flaggan i topp och försöka ta en seger med oss hem.
// Ledarna
Håller tummarna här hemma!
RapporteraLycka till...
Rapportera