Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköping Bandy IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköping Bandy IF.
KLUBBSIDA
Följ oss för uppdateringar
HV-legendarerna Bengt Kinell och Owe Thörnberg är klara för att representera Jönköping Bandys allstarlag i matchen mot Somaliska bandylandslaget den 18 januari.
"Vi är otroligt glada att Bengt och Owe vill spela matchen. Det ska bli spännande att se vad de kan uträtta på en bandyplan!" säger Janne Gustafsson, projektledare för matchen i Jönköping Bandy.
Den 18 januari klockan 19:00 på Råslätts IP möter det Somaliska bandylandslaget ett allstarlag från Jönköping. Det somaliska bandylandslaget består i huvudsak av somalier som bor i Borlänge. Jönköpings allstarlag består av veteraner, ungdomsledare och ungdomsspelare från Jönköping bandy. Nu spetsas laget med HV-legendarerna Bengt Kinell och Owe Thörnberg som tar steget över till bandyn.
För ytterligare information kring matchen kontakta
Jan Gustafsson
073-4175601
janne.gustafsson@jonkopingbandy.nu
eller
Gustav Enander
070-369 38 39
enander.gustav@gmail.com
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera