Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Damjunior JAS DJ18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Damjunior JAS DJ18.
Damjunior JAS DJ18
Följ oss för uppdateringar
Nu på lördag är det dags för nästa match i juniorallsvenskan, åter igen står vi inför ett härligt upplandsderby! Vi möter Sirius innebandy, ett lag som inlett säsongen med vinster mot Mora och Sundsvall. Ett derby är alltid en härlig tillställning och båda lagen har ju bra kännedom om sin kommande motståndare.
Hagunda kommer ruskigt revanschsugna efter helgens poängförlust i Borlänge, en match där vi ger oss själva goda förutsättningar att plocka med alla tre poäng som stod på spel men där vi inte lyckas knyta ihop den berömda säcken. En tråkig med nyttig lärdom 😉
Kommande vecka så blir det träning på torsdag i Stenhagen, sen så på lördag så samlas vi klockan 16:30 på IFU. Varför vi samlas 1,5 h innan matchstart i samband med hemmamatcher är ju en fullt befogad fråga, så jag tänker att jag skriver några rader om hur vi förvaltar tiden.
1,5 timme innan matchstart så samlas laget i ett konferensrum alternativt så har jag med en projektor till omklädningsrummet. Då går jag igenom laget, ger 3 nycklar inför dagens match och vi har möjlighet att i formationerna gå igenom våra principer för anfalls och försvarsspel.
Detta är en viktig tid både i perspektivet att vi som lag utvecklar vår förmåga att tillsammans spela innebandy och dels för att vinna den enskilda matchen. Efter att vi är klara med denna genomgång så tar vi en promenad runt hallen, efter det har spelarna en viss tid i omklädningsrummet och sedan kliver vi ut på planen och kör vår matchvärmning.
Inför helgens match mot Borlänge så skrev jag att vi skulle jobba med följande saker inför och under matchen
"När jag tittar på vårt eget spel så handlar mycket om att vi måste driva upp tempo, i de matcher som vi har spelat så är min uppfattning att vi oftast har varit det spelförande laget. En inte alltid helt lätt roll att hantera, det är oftast enklare att vara det med passiva/destruktiva laget som gnuggar försvar och väntar in spelvändningar. Det ställs betydligt högre krav på det spelförande laget, krav att man behöver tekniska färdigheter, fart under fötterna och en förmåga att hitta ytor i ett uppställt försvar. Så vi kommer att gnugga lite extra mycket fartmoment i samband med morgondagens (läs torsdag) träning"
Min spontana tanke när jag läser texten är att det blir en liten bakläxa för undertecknad att jobba vidare med precis samma bitar denna vecka dvs
Driva upp tempo
Intensitet
Spelvända
Utifrån det så är min ambition att skapa en större tydlighet kring dessa moment så att spelarna har förutsättningar att på lördag ha dessa delar med sig in i matchen.
Ruskigt kul att säsongen rullar på, ruskigt kul med derby! Vi ses på IFU
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera