Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK JAS Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK JAS Damer.
JAS Damer
Följ oss för uppdateringar
Så var premiären hemma gjord och vi hade väl knappast kunna tänka oss en bättre start än vi fick idag.
Att kunna stoltsera med våra fantastiska tjejer är jättekul och att vi dessutom har de bästa tänkbara engagerade föräldrarna fick vi se bevis på idag.
Kiosken sköttes utmärkt trots strulande swishtjänst och vi drog in en bra slant till laget. Att kioskpersonalen även på kort varsel ställde upp med mat till spelarna i vår paus var vi alla väldigt glada för då det kurade rejält i magarna när den första matchen var slut.
Vi hade även fin bemanning i Sekretariatet och de imponerade stort när de presenterade all skottstatistk till en statistknörd som jag själv. Tror även vi kan dra lite lärdomar av detta till kommande matcher. Fortsätt gärna så =)
Så till matcherna:
Match 1 spelades mot Huskvarna IK.
I första perioden startar Huskvarna matchen väldigt bra och våra tjejer är inte alls med på banan till att börja med. Månsarpstjejerna är ju dock inte kända för att ge upp så lätt och redan 3 minuter in i perioden kvitterar vi till 1-1. Därefter är det ingen tvekan om vilket lag som är det bästa på plan och vi utökar vår ledning ända upp till Huskvarna - Månsarp 1-5 innan första perioden tar slut.
Andra perioden fortsätter Månsarp dominera och trots ett fint målvaktsspel från Huskvarna får deras utespelare knappt röra bollen under perioden som slutar Huskvarna - Månsarp 1-11
Månsarpslaget fortsätter trumma på även den tredje perioden och det är först på slutet som Huskvarna får göra ett slutgiltigt mål och matchen slutar med Månsarpsvinst Huskvarna - Månsarp 2-15
Lite extra kul är att Anna Lindkvist får göra 2 mål i sin debutmatch och även det faktum att Alice Dahlin sätter sina första två bollar i nätet bakom motståndarens målvakt. Grymt jobbat av alla tjejerna.
Olivia åkte på en ordentlig tackling som resulterade i en stunds vila, positivt dock att hon kunde fortsätta spela.
Saker att jobba på:
- Var beredda från start, funkade idag då vi var det bättre laget men vi har inte råd att missa starten.
- Målvakten kan hålla i bollen lite längre ifall motståndarna ligger på.
Positivt från matchen:
- Bra anfallsspel där vi passar runt bollen fint när vi har lite tid på oss.
- Tjejerna lyckades väldigt fint med att komma in på mål.
- Backarna kom in bra i matchen och tog chansen att både ta sig fram och skjuta på mål.
Match nummer 2 spelades mot Hovslätt IK.
Det var som vanligt lite nervöst ute i omklädningsrummet innan matchstart, och att veta att vi stod inför Hovslätt som vi inte har lyckats besegra innan i seriespelet gör ju inte det hela enklare.
Första perioden spelas väl av båda lagen och Månsarp är denna gången med i matchen mycket bra redan från start så det är med fasa i blicken vi ser Hovslätt göra mål på ett otroligt snabbt frislag, turligt nog dömer domarna bort målet då de inte tagit frislaget tillräckligt långt från vårt mål. Perioden fortskrider med böljande spel och när skottstatistiken läses upp hör vi att vi skjutit mer på mål än vad Hovslätt lyckats med vilket känns bra Hovslätt - Månsarp 0-0
Andra perioden sätter dock Hovslätt press genom första målet redan i den 3:e minuten. Vi får vänta ändå tills 10:e minuten innan vi ser Tess äntligen kvittera till 1-1. Det är även resultatet som står sig perioden ut. Hovslätt - Månsarp 1-1
Till Tredje perioden har vi peppat tjejerna lite extra och bett dem lägga i en ännu högre växel. Men även i denna perioden gör dock Hovslätt ett tidigt mål men pressen Månsarpstjejerna lyckas sätta framåt lönar sig och Bella får göra ett kanonfint mål och vi har åter igen kvitterat i matchen. I 10:e minuten Avslutar Tess ett fint uppspel när hon spelar upp motståndarna på läktaren och lägger ett perfekt dragskott i bortre hörnet. Detta resultat står sig sedan matchen ut och vi vinner matchen och skottstatistiken med 20-21. Hovslätt - Månsarp 2-3
Saker att öva på:
- Bli snabbare på att bilda mur
- Använda våra backar mer vid anfall
- Mer snack på plan så vi får bättre möjligheter att hitta varandra på plan.
Bra saker från matchen:
- Målvaktsspelet imponerar åter igen.
- Tjejernas kämparanda, de ger aldrig upp.
- Backarna har blivit mycket bättre på att följa med över mittplan.
- Ni bjuder publiken på en kanonspännande match.
Fantastiskt kul att se er spela idag, vi ledare är SUPERSTOLTA över er allihop!
På Tisdag ses vi klockan 18.45 för ombyte och sedan går vi igenom matcherna tillsammans från klockan 19 i omklädningsrummet.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera