Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK JAS Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK JAS Damer.
JAS Damer
Följ oss för uppdateringar
Fredagen präglades av match mot killarna i P07 och det var ett riktigt bra lag vi fick tampas mot.
Funderingarna i förväg var ifall vi skulle kunna stå upp mot dem och förhoppningen var att kunna ge dem en riktig match. Dessvärre visade det sig att motståndarna var mycket bättre än vi hoppats på även om tjejerna kämpade på tappert.
Första perioden så startar tjejerna riktigt bra och de första minuterna så sker största delen av spelet på killarnas sida. Trots att vi kunde ligga högt lyckas vi inte få bollarna på mål utan de skotten hamnar hela tiden strax utanför och när sen killarna får in första målet går det av bara farten och i går till periodvila med F06/07 - P07 1-9
I pausen försöker vi vända tankarna för tjejerna som i första perioden spelar som de var rädda för att gå på killarna när de har bollen.
Andra perioden blir sedan mycket jämnare och båda lagen gör 2 mål var, varav det ena av tjejernas mål sker genom Tindra som sätter en fin straff som vi får tilldömt. F06/07 - P07 3-11
Tredje perioden rasar spelet för tjejerna som inte alls orkar hålla i farten som de hade i den andra perioden och killarna gör nästan mål som på löpande band tack vare ett snabbt passningsspel och alla skotten sitter på mål, därmed slutar matchen med siffrorna F06/07 - P07 4-19
Killarna var ett strå vassare denna gången men att siffrorna skulle bli så stora var ändå lite missvisande.
Saker vi behöver bli bättre på:
- Våga ta kontroll över bollen och vända bort motståndarna innan vi passar iväg bollen.
- Vi skjuter mycket men tyvärr går väldigt många av skotten utanför målet.
- Vi måste bli bättre på att gå ända ut mot motståndarna och inte stanna en liten bit ifrån. (axel mot axel)
- Snabbare passningsspel med precision behöver vi öva på.
Bra saker från matchen:
- Tjejerna ger aldrig upp och krigar allt vad de kan hela matchen.
- Trots en stor förlust är det inga tråkiga miner efter matchen utan tjejerna tar det bra.
- Snacket har blivit bättre.
- Vi har blivit mycket bättre på att kolla upp
Trots en tung förlust är vi väldigt stolta över er tjejer och vi är säkra på att matcher som denna ger er en chans att lära er att bli ännu bättre till framtidens matcher.
OBS!
Ingen träning på tisdagen då det blivit ett fel i bokningen i början på säsongen och fotbollen varit snabba och lagt in tider på tisdagen( var bara bokat till v12).
Vi jobbar dock för att försöka få till en annan tid i veckan och återkommer så snart vi kan med mer info där.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera