Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK JAS Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK JAS Damer.
JAS Damer
Följ oss för uppdateringar
Det är inte varje dag man nästan får en tår i ögat när man tänker på hur tjejerna spelade sina matcher.
Sedan matchen mot Hovslätt sist så har vi tjatat om ett antal saker som vi behöver förbättra och det måste ha tagits in fullt ut för bättre spel än vad vi och publiken fick se idag kan vi knappast begära. Vi hade till matcherna idag även gjort några små justeringar gällande positioner och vi hoppas kunna hitta mer och mer rätt där utan att för den skull låsa dem dit om de känner att de vill prova någon annan position.
Match nummer 1 mot Sävsjö var på förväg förväntat att bli den enklare av de 2 då de var något år yngre än vad våra tjejer är, det visade sig även stämma och jag tror knappt bollen var över en enda gång på vår planhalva vilket även avspeglade sig i resultatet som vi inte får redovisa enligt förbundets reglemente. Lite tråkigt blev det nog för Sofie som hade alldeles för lite att göra men det tyder ju på att resten av laget gör sitt jobb bra.
Match 2 spelade vi utan vila direkt efter den första och då mot Nässjö som var lika gamla som våra tjejer och vi anade skulle bli ett allt hårdare motstånd. (lägg sedan till att de kom in helt frächa utan att som vi redan ha en match i benen.)
Det väcktes genast en oro när vi fick se Nässjö göra första målet. Månsarps tjejer hängde dock inte läpp utan anpassade sig snabbt till motståndet och vände spelet efter första målet. Sedan var det liksom i match 1 i stort sett bara spel mot ett mål igen och målen östes in i motståndarnas kasse och vi kan konstatera att tjejerna i laget lätt lyfter sig när de behöver det som bäst.
Många mål blev det idag men till vår glädjen hamnade de allra flesta i motståndarlagens mål.
Extra kul att flera tjejer som inte gjort något mål tidigare fick göra mål idag och vissa andra lyckades till och med att göra Hattrick.
Nästa poolspel kommer vi spela den 11/12 i Östboskolan i Värnamo och den gången möter vi lag som är någto äldre än vårt egna så det kommer bli en ordentlig utmaning.
Tack alla föräldrar för ert stöd och särskilt tack till Olivias förädrar som tog sig an tvätten denna gången.
Vi ses på Onsdag !
Låter ju som en toppendag. Bra jobbat tjejer o tränare. Det va två glada men trötta tjejer som jag mötte när Maja släppte av Saga. Tack för att Saga fick åka med.
RapporteraRapportera
Vi hade jättekul, men nu är jag hesare än jag var innan ;)
RapporteraRapportera
Vet ni tiderna för poolspelet i Värnamo?
RapporteraRapportera
Det ligger i kalendern Marie
RapporteraRapportera
Ok tack
RapporteraRapportera