Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nora HC Juniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nora HC Juniorlag Herrar.
J - 20
Följ oss för uppdateringar
Inför dagens match mot HC Örnen var ledorden: inställning, tävla och pucktempo och hur det gick med det återkommer vi till...
Första perioden börjar vi redan i andra bytet att transportera puck från egen zon utan någon passning i mittzon. Vi är slarviga när vi väl har pucken och spelar på chans. I samband med en icing-puck så förlorar vi tekningen och Örnens back kan skjuta från blå med en efterföljande retur som de trycker in, 1-0 efter 2:24.
Nu vaknar vi till och tar tag i spelet och efter 4:46 kan Anton göra sitt första mål i Nora tröjan med ett distinkt skott i slottet efter en fin passning från Liam,1-1.
Vi ökar tempot och Örnen hänger inte med o tar en utvisning och vi skapar tryck mot mål men tyvärr i en situation så uppstår lite ”kramkalas” och vi drar på oss en 4:a.
Vi tappar spelet och Örnen flyttar fram spelet och kan i matchminut 11:58 göra 2-1 då vi tillåter Örnen att spela sig ur hörnet in i slottet.
I matchminut drabbas vi av en tuff utvisning då vi checkar fast motståndarbacken bakom mål, när backen ska göra en escapeturn efter sargen, tid 14:12.
Men som vanligt spelar vi bra i boxplay och kan göra en snabb kontring från Tobbe som spelar fram Noah i ett friläge och som sätter 2-2, tid 14:49.
I periodpausen frågade vi grabbarna om vi hade följt de tre ledorden inför matchen och svaret var ett rungande: NEJ.
Resultat efter första perioden:
HC Örnen-Nora HC 2-2
Skott 12-6 till Örnen.
Andra perioden liknade till mycket den första perioden med ett böljande spel fram o tillbaka pga att bägge lagen letade bara långa passningar från egen zon. Varsin utvisning för vardera laget efter halva perioden utan någon effektivitet från något av lagen. I matchminut 35:24 så skapar Nora ett snyggt hockeymål efter bra passningsspel av Liam och Tobbe fram till Nysta som gör 3-2.
Men Örnen replikerar och gör 3-3 efter 37:32. Sista 1:30 spelas 4 mot 4.
Resultat efter andra perioden:
HC Örnen-Nora HC 3-3
Skott 15-11 till Örnen.
Inför tredje perioden påtalade vi vikten av våra ledord inför matchen att det lag som gör det bäst i tredje perioden, vinner matchen.
I tredje perioden får vi en kanonstart efter 43:13 då Oskar gör 4-3.
Tiden börjar gå i vår favör och när Örnen drar på sig en utvisning, tid 49:32.
Där vi spelar lite för långsamt innan vi kommer till skott. Örnen drar på sig en ny utvisning, tid 54:54 och nu spelar vi ett snabbare pp och till slut kan Simon B sätta 5-3 med ett skott från blå med bra trafik framför mål.
I bytet efteråt så stänger vi matchen med att göra 6-3 av Nysta fint framspelad av Juhlin och Oskar, tid 56:38.
Men Örnen ger matchen en sista chans o tar timeout, tid 57:34, och tar ut målvakten för spel 6 mot 5, tid 58:00.
Vi har några skott mot det tomma målet och ett friläge två mot tomt mål o missar 😳
Tur att spelkvaliteten inte syns i tabellen utan bara tre ytterligare poäng...
Slutresultat HC Örnen-Nora HC 3-6
Skottstatistik 37-25 (12-6,15-11,10-8)
Matchens lirare: Simon Bertilsson
En eloge till Kevin E 91,9%
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera