Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF F15U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF F15U.
F15U
Följ oss för uppdateringar
Hej alla grymma föräldrar 👋💪
Här kommer viktig information inför vårt uppdrag som boendevärdar under kommande helg med ArosCupen. Söndag och måndag är vårt ansvar. Stort tack för att ni hjälpt till att byta pass sinsemellan eller fyllt er tid med en anhörig, det uppskattas verkligen! Nu kör vi! ⚽
Har fått frågan om ni kan arbeta båda två och JA, det kan ni, och ni kan ta med ett äldre syskon som hjälper till i kiosken/ småplock/ allt i allo. Yngre barn måste stanna hemma, då vi har en tydlig roll som boendevärd och vad som förväntas av oss.
Anslut er till AC26 – Boende Irstaskolan på WhatsApp genom att ansluta er med QR-kod (som skickas ut i Supertext/ SMS) Här sker all kommunikation under era pass.
Vi ansvarar för boendet söndag och måndag och tar över på söndag kl. 07:00. Alla ska vara på plats 15 minuter innan sitt pass börjar, vilket innebär följande tider: 06:45, 10:45, 14:45, 18:45, 22:45 och 02:45.
Vår samlingspunkt är den så kallade centralen (incheckning och kiosk), som finns vid ingång D10, till höger om matsalen i huvudbyggnaden (mellanstadiet). Det är även via denna entré man går in till matsalen.
All information från kansliet om boendet på Irstaskolan kommer skickas i separat utskick och nedan ser du det som gäller specifikt för våra två dagar.
Under turneringen är vår uppgift att bidra till en trygg och trivsam miljö.
Här viktiga saker för dig att tänka på:
🔸 Bär alltid funktionärsväst så att deltagarna lätt kan identifiera dig
🔸 Låna aldrig ut nycklar (ledare har egna)
🔸 Lås endast upp för ledare – inte ungdomar
🔸 Öppna inte dörrar som saknar lagskylt
Du ansvarar också för att hålla ordning:
🔸 Se över toaletter och duschar (idrottshallen) regelbundet och fyll på material vid behov
🔸 Grovstäd korridorer och skolgård löpande
🔸 Töm sopor och kontrollera med köket var de ska slängas
Hålla kiosken öppen:
🔸 Kiosken får aldrig vara obemannad (vid behov – lås in varorna)
🔸Öppna endast en förpackning i taget av varje sort
🔸 Öppna inga nya förpackningar på måndagen utan att först stämma av med skolvärd
🔸 Meddela skolvärden om varor behöver beställas
🔸 Kaffe och kaka ska finnas till ledare (ledararmband krävs)
🔸 Endast betalning via Swish
Utcheckning sker på måndagen och pågår löpande under dagen. Påminn lagen (gärna redan vid frukost) att lämna sina salar i samma skick som vid ankomst. Om möjligt, gör en snabb kontroll tillsammans med lagets ansvariga. Lämna gärna över information till nästa pass om det är oklarheter med några lag.
Flickor F14/15 ansvarar för städning och återställande av salar på måndag. De har koll på hur skolsalarna ska se ut, så samordna med dem och hjälp till, så går utcheckning smidigt.
Vi ska även under söndag och måndag ha dialog med matsalsvärden och dela information om något avviker. Som tex. lag som lämnar tidigare eller inte kommer till måltider. Prata med lagen som bor på skolan. Kolla av läget under hela dagarna helt enkelt.
Stort tack för att ni är med och bidrar! Tillsammans skapar vi en trygg, rolig och välfungerande cup för alla boende på Irstaskolan.
Och givetvis önskar vi våra egna tjejer stort lycka till!! 💚💚💚
Vänliga hälsningar,
Tove och Mia
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 27 jul, 18:30 |
| Träning | 29 jul, 18:30 |
| Träning | 30 jul, 17:30 |
| Tälta på Lilys tomt | 1 aug, 14:00 |
| Träning | 3 aug, 18:30 |
Nu har vi börjat våra 2 dygn som boendevärdar och vi är på plats med första passet sedan 06.45!
RapporteraGymt jobbat allesammans och tjejerna leder just nu matchen med 1-0, strax halvtid 💪🙌
Rapportera
Till er som jobbar, eller strax kliver på ert pass - VINST ⚽️✨️🙌 en match kvar.
RapporteraRapportera
💚-ligt tack alla er föräldrar som drog sitt strå till stacken och tog era pass under Aroscupen. Superbra jobbat och snyggt samarbete allesammans. 🙏🤩
RapporteraRapportera
Tack Tove för koordineringen. Bra jobbat allihop!
RapporteraRapportera