Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF P/F19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF P/F19.
P/F19
Följ oss för uppdateringar
Vill börja med att tacka alla som deltog i föräldramötet.
Med hjälp av Jens Veho från Ungdomssektionen genomfördes ett föräldramöte den 9/4 i Irsta bygdegård.
På plats var Johanna Antonsson tränare för p19 och assisterande tränare Johan Fors f19.
Även lagföräldern Sandra Sundin p19.
Under "dokument" ligger en power point från mötet, där ligger även ett dokument med tagna roller i laget.
Eftersom det saknas tränare för tillfället i båda lagen, men framförallt i f19 så har vi beslutat att vi även i år kommer att träna med ett mixat pojk och flicklag.
Träningstiden kommer vara måndagar mellan 17.00-18.00 på U5 nedre 5mot5 planen mot grävlingevägen.
Vi vet ännu inte när vi kommer kunna starta våra träningar men troligtvis i början av Maj.
Laget har inga planerade poolspel men får vi ihop tränare så är fotbollensdag ett roligt tillfälle för barnen att testa spela 3mot3 tunering och man kan även avsluta säsongen med ett poolspel.
Vi behöver alltså fler som kan ställa upp som tränare framförallt föräldrar till flickor så de kan stå på egna ben nästkommande säsong när de fyller 7år.
Vi har idag 32 registrerade barn i laget och rekomendationen är 6barn/tränare vilket innbär att vi ska kunna vara fem tränare på plats för att genomföra en bra träning.
Idag har vi 2 tränare och 3 assisterande tränare (de assisterande tränarna är redan tränare i äldre lag)
Så hör av er ifall ni kan tänka er testa att vara med på en träning som stöttande förälder det är mycket det de handlar om så här i början :)
Vi har tre lagföräldrar pojkföräldrar alla tre (två är även kassörer) så är du tjejförälder hör av dig och stötta den gruppen.
Tanken är att vi ska få igång en lagkassa och hjälpas åt med någon försäljning så att det finns en buffert för eventuella poolspel och säsongsavslutningar eller tränings t-shirt som barnen stolta kan bära på fotbollendag.
Ha en fin påsk så ses vi förhoppnigsvis i maj!
mvh Johanna / Lagledare
Tack Johanna för en bra sammanfattning av mötet! :)
RapporteraRapportera