Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF F-18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF F-18.
F-18
Följ oss för uppdateringar
Hej på er!
Det går fortfarande bra att anmäla sig till poolspelet i helgen, så passa på ni som ännu ej bestämt er.
Ändrade matchtider: båda våra Irsta lag spelar nu sin första match 10.25. Så vi tar en gemensam samling kl 9.50 på Hamre IP.
Vi avslutar tillsammans med alla andra lag för medaljutdelning ca kl 13.
Matchkläderna har kommit! så imorgon på träningen kan man hämta ut dom och sedan såklart ha de på lördag.
Info sen tidigare.
Anmälan
Samma som träningar via laget.se. notera att Anmälan stänger dagen innan så vi har en chans att se vilka som ska komma.
Utrustning
Matchspel kräver benskydd, det är likabra att köpa det och ha på träningarna med så man vänjer sig och skyddar benen. Tex Stadium outlet säljer för runt 170kr har jag för mig. I övrigt kläder att ha på sig mellan matcherna.
Mat och dryck
SSK fixar en kiosk där man kan köpa mat och fika. Men tänk på att det är några timmar och det är bra om barnen har energi när det är dags att spela, så ta med något att snacksa på. Sen vatten såklart bra att ha med.
Samling
Vi samlas allihopa för lagindelning och gemensamt uppsnack 35 minuter innan första matchen vilket betyder 9.50. Vi samlas i närheten av matchplanerna.
Matcherna
3 mot 3 med småmål och sarg/nät runt planen. Det är 4 perioder a 3 minuter. Mellan varje period pausar matchen för spelarbyten. Vi låter alla spela lika mycket. Man "får inte räkna poäng" enligt skolboken. Det jag tolkar in är att man inte ska lägga för mycket fokus på resultatet utan fokusera på att ha kul och självklart fira om vi gör mål!
Hör av er vid frågor!
Mvh Felix
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera