Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF P16U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF P16U.
P16U
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Det är fortsatt mjukt/lerigt på Klintas gräs så alternativa ytor gäller även denna vecka med hopp om hemmapremiär på gräs i matchen mot Tillberga på söndag.
Idag kommer vi att hålla till på gruset ovanför K2 där vi kör lättare övningar (rondos) men vi vill inte köra matchspel då det kan bli för farligt.
Vi återkommer under eftermiddagen om vi kortar ner till 60 minuter eller behåller 90 minuter. Kallelse till träning kommer ut nu som vanligt men var som sagt beredd på att det kan kortas till 60 minuter.
Vi såg i de 2 inledande matcherna att det behöver slipas en del detaljer så vi hoppas att se många på Klinta idag för att komma igång ordentligt efter sommaren.
Mvh
Tränarna
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Norrby SK U16 2010 (hemma) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 17:00 |
| Träning | 9 jun, 17:00 |
| Fagersta Södra IK P15 U16 (borta) | 10 jun, 19:00 |
Vad rekomenderar ni för skor om man inte har grusskor?
RapporteraRapportera
Halloj! Gruset borde vara ganska mjukt även det, så det bör gå med sina vanliga fotbollsskor. Men ta med ett par joggingskor också.
RapporteraRapportera