Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ingelstad IBK Tränare & Ledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ingelstad IBK Tränare & Ledare.
Tränare & Ledare
Följ oss för uppdateringar
Hej, som informerat vid ledardagen 31:e augusti (återigen tack till er som aktivt valde att delta)
Säsong 25/26 är inget undantag, utan vi kommer leverera rapportering enligt hur alla tränare och ledare samarbetar under säsongen i Idrottonline, som vi har berättar om ger rapporteringen möjligheten till ledarträffar, mat, fika etc. Vikten av att aktivt engagera sig är med det sagt rätt vesäntligt för Ingelstad IBK.
Nedan är förslag generellt, återkoppling till Ingelstad IBK om något inte är korrekt. info@ingelstadibk.se
OBS de eventuella sammarbeten som sker mellan lagen där ni planerar, vänligen återkom med att dessa finns så sätter Ingelstad IBK en rimlig nivå på dessa.
Info från säsong 24/25 nedan:
--------------
Som vi diskuterade på ledardagen den 31 augusti och som nämns i vår gemensamma ledarhandbok, vill vi förbättra vår rapportering av den tid vi lägger ner som ledare för våra lag, särskilt i planeringen. De dialoger vi har inför träningar, matcher eller andra aktiviteter är viktiga att rapportera. Detta kan ge oss som förening möjlighet att få stöd i form av föreläsningar, betalda aktiviteter som ledardagen (inklusive mat och fika), samt ytterligare stöd i form av material eller liknande.
För att skapa dessa förutsättningar ska vi rapportera den tid vi lägger ner. Så här går det till:
1. Registrering i Idrottonline: Se till att ni som ledare i respektive lag är registrerade i Idrottonline (stöd finns i ledarhandboken).
2. Rapportering av tid: Svara på följande till Info@ingelstadibk.se
- Lägger ni minst 45 minuter per vecka på dialoger (på plats i hallen, före/efter träningar och matcher) eller i samtal under veckan (telefon, meddelanden, etc.)? Vi inom Ingelstad IBK tror att ni alla gör det.
-Om ja, kommer vi att skapa en serie av tillfällen som löper fram till jul/nyår i Idrottonline som steg ett, efter det skapar vi en ny serie som löper efter jul/nyår till slutet på säsongen
-Om ni har dialoger men inte uppnår 45 minuter per vecka, återkom med beräknad tid så justerar vi frekvensen av avrapportering.
3. Avrapportering via app: Det är er uppgift som ledare att rapportera dessa tillfällen via appen på telefonen, logga in med skapad inlogg och användare. Ert ansvar är att korrigera rapportering då Ingelstad IBK ser till att varje tillfälle är ifyllt för närvaro.
4. Ansvarig ledare: Vi behöver veta vem av er som ledare i respektive lag som tar ansvar för att kryssa av de tillfällen som läggs upp.
Har ni som ledare dialoger med andra tränare för andra lag återkommande, likt för ert eget lag? Dvs, samarbeten och planering som sker i den riktningen - återkom till oss så skapar vi en serie som möter dessa behov.
Vi kommer att hjälpa er att förstå hur man rapporterar, nu gäller det att komma igång!
Frågor, svar finns i ledarhandboken - alternativt via tränarkollegor i övriga lag.
Annars via Ingelstad IBK på Info@ingelstadibk.se
Inga kommande aktiviteter
| 10 okt | Fritidskortet |
Dessa lärgrupper är nu inlagda för alla lag.
RapporteraRapportera