Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ingelstad IBK Dam Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ingelstad IBK Dam Junior.
Dam Junior
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Välkomna till en ny säsong med innebandy i Ingelstad. Det här året ska vi spela damjunior i två olika serier. En DJ18 och en DJ20. Kollar man vilka lag som ligger i serierna så ser ni flera gamla bekanta lag samt några nya. Vi har ett utökat samarbete med damlaget i år gällande både träning och match så det blir lite nytt.
Som vanligt är det svårt att få träningstider i Ingelstad, vi har torsdagar i Ingelstad (varannan torsdag 19:10-20:30 samt 20:30-22:00) och tisdagar i Växjö på Pär Lagerkvist skola (19:00-20:30). Vi får se hur vi löser logistiken där men ska försöka ordna körschema om det behövs.
V.33 drar försäsongsträningen igång tillsammans med damlaget. Då tränar vi måndagar och onsdagar i Ingelstad kl 19:30-21:00. Det blir också en tid i Rottne på torsdagar. Vi börjar våra ordinarie träningar tisdag 2/9. För er som tränar andra idrotter så hoppas vi att ni kan vara med på några träningar och minst en i veckan i september. Kallelse kommer till alla.
Den 31/8 har vi en försäsongs cup i Jönköping. Anmälan till cupen tar vi upp på försäsongsträningarna. Seriespelet startar 12 oktober med match hemma mot Olofström DJ20.
Tränare för DJ blir Jag(Robert), Johan Sjödin, Carl Jaktlund och Julia Magnusson. Koffe kommer också vara med men är först och främst i damlaget med Martin Gustafsson.
Frågor är välkomna!
Mvh Ledarna
Träning | 30 sep, 19:00 |
Träning | 2 okt, 19:10 |
Träningsmatch | 4 okt, 12:00 |
Träning | 7 okt, 19:00 |
Träning | 9 okt, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera