Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Indals IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Indals IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
På onsdagen spelades den sista matchen innan sommaruppehållet grabbarna reste till vackra Essviksvallen för match mot serieledarna i grönt.
Redan efter 2 minuter och 47 sekunder stod det 3-0
Till hemmalaget allting gick in! Dom satte stenhård press på våran nykomponerade backlinje och trots att vi hade pratat om just detta innan match! deras höga press resulterade i felpass och misstag från våran sida och match kändes körd redan i första halvleken! Men trots allt så kan vi skapa lite chanser i alla fall främst tack vare bra spel från högerbacken Erik Olsson och mittfältaren Gabriel Landin som lyckades få fram bollen till Indals bästa spelare denna säsong 16 åriga Sam Östman som dundrar in reduceringen till 3-1 i nättaket från vänsterkanten
Dom senaste matcherna har Sam fått spela lite högre upp i banan och jag tycker att han gör det bra på alla positioner därav vår bäste spelare i år!
Men så klart räckte inte detta till utan Essvik vägrade att slå av på takten och deras väloljade anfallsspel fortsatte och sanningen är tyvärr att slutresultatet kunde ha varit ännu större om Essvik bara satt alla sina chanser. stolparna ribban och Indals duktige Målvakt John Grönlund räddade bland annat flera frilägen.... slutresultatet skrevs till hela 13-1 och det låter ju som stora siffror men i fjol så förlorade vi med hela 21-0 så egentligen så borde vi vara bättre som lag än i fjol och nu gäller det att glömma bort den här matchen och se fram emot höstsäsongen... dessvärre så återstår 3 matcher av vårsäsongens som spelas i augusti den 2/8 5/8 och 12/8 det är Ifk Sundsvall 2 hemma Ljunga hemma och Selånger 3 borta som återstår
Efter dessa 3 matcher så lottas serien om och vi kommer att få spela fortsättningsserie mot de andra lagen i botten där bara ära och poäng står på spel varken uppflyttning eller nedflyttning är aktuellt
Nu tar vi uppehåll i några veckor på återstående
15/7 tror jag vi har kommit fram till
| Träning | 15 jul, 19:30 |
| IFK Sundsvall 2 (hemma) | 2 aug, 15:00 |
| Ljunga IF 1 (hemma) | 5 aug, 18:30 |
| Selånger SK Utv (borta) | 12 aug, 20:00 |
| 29 jun | FS26 - Tack för i år |
| 23 jun | Matlådor = 15kr/styck |
| 2 jun | Hemmapremiär Herr 3/6 |
| 31 maj | Förmiddagsträning på :tulip: Morsdag |
| 30 maj | 30/5 - P15 Sammankomst |
Bra skrivet Peter, och gubbar det är sådana här matcher som vi får tänka att vi iaf får lär oss lite av. Nu vilar vi nån vecka sen, jäklar är det dags att svettas lite.
RapporteraRapportera