Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Indals IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Indals IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
På självaste nationaldagen så blåstes det äntligen till spel.
På Härevallen, Indals IP och ett derby mot Holms SK/Sidsjö/Böle IF i vilket som var våran "riktiga" hemmapremiär eftersom vi tidigare inte har kunnat spela hemma på grund av vädret och planens skick.
Vi hade bestämt att vi skulle verkligen gå ut visa att det var vi som bestämmer på våran hemmaplan.
Och vi började bra redan efter 10 minuter så klippte Daniel Nilsson till på en retur och vi tar ledningen fullt rättvist 2:an och 3:an kommer strax efter I minut 15 och 25 båda målen görs av Hussain Abukar även om 3:an såg ut som självmål från Holm.
Sen springer Ivar Edlund in 2 mål och det står hela 5-0 redan i paus.... och det känns nästan som om matchen redan är vunnen där och då.
Tyvärr i slutet på första och lite grann i början av den andra halvlek så går vi ner oss och bjuder in Holm men 4 backslinjen är trygga och det blir aldrig riktigt farligt.
Istället så kan vi byta in hela avbytarbänken och det var roligt att alla fick speltid särskilt kul att Oliver Hallberg var tillbaka efter sin otäcka skada han fick på försäsongen.
Samtliga gör ett bra jobb och vi sätter dit 2 mål i andra halvlek åxå Niklas Hildebrand nickar in 6:an och Markus Persson gör 7:an i 89:e minuten fri med målvakten.
En riktigt skön seger och en fantastisk start på Härevallen och förhoppningsvis så kan vi fortsätta vinna samtliga matcher hemma....
Nu tränar vi på torsdag på Västhagen sen har vi match igen nästa måndag den 13:e Kl 19:30 då vi möter SFF2 på bortaplan på Baldershov konstgräs.
Välkommen att heja fram oss då igen!
Stort tack till alla i publiken som idag kom och såg matchen.
På Återseende/Peter
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Viskans IF (borta) | 23 maj, 14:00 |
| Hassels IF (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 2 jun, 21:00 |
| Ånge IF (hemma) | 3 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera