Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Örnen A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Örnen A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På långfredagen är det äntligen dags för seriepremiär när Hertzöga 2 kommer på besök.
En lång försäsong går mot sitt slut och det har varit en utmanande sådan som präglats av lite motgångar och en hel del skador. Men vi har krigat på hela vägen och blivit starkare för varje vecka som gått - därför känns det nu väldigt bra att äntligen få blicka fram mot seriepremiär.
Vi har spelat 6 träningsmatcher där vi fått med oss alla resultat man kan få - 2 Vinster 3 Förluster och 1 Oavgjord.
Som alltid i fotbollen betyder resultat oerhört mycket men på försäsongen är det inte allt, under denna tiden på året är det också väldigt viktigt att prestera bra även om det slutar i förlust på pappret.. & det har vi stundtals gjort där vi varje match blivit bättre och bättre.
Även om andra halvleken nu senast mot Sunne inte alls var så bra som vi vill så va däremot den första säsongsbästa där vi spelade väldigt bra där vi också skapade några farligheter framåt.
Vi har också testat runt spelare på lite olika positioner och ändrat om lite i vårt spel där vi vill försöka äga mer boll än tidigare. Även kombinerat med några nya namn som också ska in i laget där vi hittills förstärkt med Joel Kyrksjö Beckman, Daniel Ernevi, Henrik Malnes, Carl Haakon Hellberg Johansen - återigen välkomna till oss. Allt detta ihop med den spelaromsättning med skador vi haft som nu har gjort oss till en starkare & sammansvetsad grupp som nu är väldigt taggade & förväntansfulla för att sparka igång detta påriktigt!!
Så nu med 4 dagar kvar till premiär ser vi ut att lämna försäsongen bakom oss. Truppen ser bra ut och bortsett från långtidsskadade Joel Blomqvist och William Portén som förövrigt är påväg tillbaka till träning så ser vi ut att kunna ställa upp med ett väldigt bra lag där nästan alla ser ut bli redo för spel.
Laget ser mycket fram emot säsongen och har med tanke på fjolåret en stor revanschlust i sig till att åstadkomma något bra ihop.
Allt stöttning vi får ger otroligt mycket till oss, och tillsammans ska vi nu se till att detta blir en säsong att minnas.
Vi tycker detta ska bli grymt kul, hoppas ni också gör det för på fredag 13:00 sparkar vi igång seriespelet för 2025.
Örnare - Nu kör vi!
#ifö
Träning | 10 jun, 19:00 |
Träning | 12 jun, 19:00 |
Årjängs IF (hemma) | 13 jun, 19:00 |
Träning | 17 jun, 19:00 |
Rinns AIK (borta) | 19 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera