Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IS Örnia Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IS Örnia Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
HGH-IS Örnia 6-1 (3-1)
Efter en spelledig vecka var det ett utvilat och taggat IS Örnia som anlände till Tranevall i Harplinge för match mot seriekollegan HGH. Vädergudarna hade dock vaknat på helt fel sida och lagom till att det var dags att gå ut för uppvärmning öppnade sig himlen med ett regn som kan liknas vid något som syns vid monsunregnen i Asien. Det i kombination med vind gjorde att de yttre förutsättningarna var långt ifrån optimala.
Trots att regnet borde gjort Örnia pigga och alerta var det långt ifrån fallet inledningsvis och hastigt och betydligt mindre lustigt stod det 3-0 till hemmalaget efter 20 minuter. Bra press av HGH med några bolltapp i fel lägen som följd straffades obarmhärtigt av HGH och gav de Grönvita en mardrömsstart på matchen.
Efter mardrömsstarten börjar Örnia vakna till liv och de sista 20 minuterna av första halvlek börjar pressen sitta bättre. Bollen vinns tillbaka högt och Henrik Björkman får ett kanonläge att ge gästerna en biljett in i matchen men skjuter en bit över helt fri vid straffpunkten. En väl inövad hörnvariant höll även den på att ge resultat när Albin Adolfsson svepte in hörnan på Lukas Anderssons panna, men även denna gång flög bollen över ribban. Anton Andersson tvingade även hemmamålvakten att sträcka ut ordentligt på en väl slagen frispark som stack iväg på det blöta underlaget.
Precis innan paus skulle dock Henke få sin revansch. Ett inlägg från Albin letade sig in till Max Karlsson på andra kanten som på halvvolley lättade in bollen mot bortre stolpen där Henke kom framrusande och kunde nicka in bollen innanför målområdet. 3-1 och lite luft under de grönvita örnarnas vingar in i paus.
Andra halvlek hinner dock knappt börja innan hemmalaget får straff. John Novak är på bollen och kan så när förhindra att den går in över mållinjen men 4-1 är ett faktum. Några minuter senare kommer nästa kalldusch, nästan värre än det ständigt tilltagande regnet, när HGH kontrar in ytterligare ett mål efter att Örnia haft hörna. Då var det som att luften lite grann gick ur bortalaget och ett bollskickligt HGH kunde spela ut hela sitt register mot ett allt mer tröttkört Örnia. John Novak står för ett flertal fina räddningar men inte ens han kan stå emot när HGH kommer i ytterligare en anfallsvåg strax före full tid. Matchen slutar 6-1 till HGH som vinner klart rättvist.
För Örnia handlar det nu om att studsa tillbaka igen. Matchen visade att det finns mycket att jobba på fram till premiären även om det finns perioder från matchen att ta med sig. Men ett dåligt genrep borgar som bekant för en bra premiär och Skogaby kommer att få känna på ett revanschsuget grönvitt lag på söndag.
Matchens tre örnar
*** John Novak
** Lukas Andersson
* Albin Adolfsson
Startelva
John Novak
Hugo (60) - Simon (60) – Lukas
Max K (45) – Isak – Teo – Albin
Adnan (60)
Anton A - Henrik
Bänk
Max G (45)
Marcus (60)
Hervi (60)
Mikael L (60)
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera