Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IS Örnia Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IS Örnia Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det har tisslats och tasslats bland Örnianer och annat löst folk i bygden om vem som egentligen ska träna Halmstads grönvita stolthet, IS Örnia. Nu kan ni sluta spekulera, tränarfrågan är löst.
Ny huvudtränare för IS Örnia är Daniel Tingvall. Han har kritat på för ett år.
Namnet Daniel Tingvall klingar kanske inte så bekant i de halländska fotbollskretsarna, och mycket riktigt har han heller ingen erfarenhet av västkustens sambafotboll. Daniel är född och uppvuxen på det småländska höglandet i den lilla orten Stensjön, strax utanför järnvägsknuten Nässjö. Sin fotbollsfostran har han fått i Nässjö FF, där han var stabil på sin ytterbacksplats. Enligt säker källa kunde han "täcka boll som få".
Redan som 18-åring inledde han sin tränarkarriär då han tog över tränarrollen för Stensjöns IFs p15-lag. Men när han kom in på högskolan lämnade han dock laget för att styra flyttlasset mot staden med tre hjärtan, Halmstad (om det var oklart).
Nu för tiden hittar ni Daniel på sportredaktionen på Halmstad 7 Dagar. Jag har lyckats få fatt i Daniel för att reda ut lite frågetecken och även ta reda på vem denna nya tränarbekantskap faktiskt är.
Hej Daniel, hur är läget?
– Det är bra! Jag har precis genomfört mitt första pass som tränare för Örnia.
Hur gick det?
– Det var 14 tappra själar som stundtals höll ett bra bolltempo. Det finns inviduell skicklighet som det gäller att ta tillvara på.
Är det här ditt första uppdrag som seniortränare?
– Ja, det stämmer. Har bara tränat pojklag förut. Och det var sju år sedan så det har länge funnits en hunger för att träna ett lag igen.
Vågar du uttala dig om säsongen 2015 för IS Örnia?
– Egentligen är det för tidigt att uttala sig om det, då jag inte ens har sett alla spelare ännu. Men om laget kan få till ett bra samspel och en hög träningsnärvaro så ska vi kunna slå alla lag i den här serien.
Vad har du för fotbollsfilosofi?
– Som hängiven dortmundsupporter så kan jag inte annat än uppskatta tempostarkt presspel med ett rakt anfallsspel. Långbollar får gärna slås men då ska det också finnas en tanke bakom.
Avslutningsvis, matchen mot Harplinge på lördag, vad har du för tankar?
– Ska bli jäkligt kul! Harplinge vann första matchen och lär ha bra självförtroende. Vad jag har förstått är det ett fysiskt starkt lag, men har även en del svagheter som vi ska försöka utnyttja. Jag tror vi har goda möjligheter till tre poäng.
FAKTARUTA
Namn: Daniel Tingvall
Ålder: 26
Gör: Grafisk formgivare och sportjournalist
Intressen: Fotboll, film och typografi
Favoritlag: IS Örnia från och med idag.
Favoritspelare: Mario Götze
Text: Johan Land
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera