Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ilsbo SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ilsbo SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ilsbo förlorade lördagens match mot Näsviken med 0 - 2 (0 - 1) inför 119 åskådare.
Näsviken började bäst och tog ledningen redan i den åttonde minuten. Ilsbo fick sedan straff i den 18:e minuten då Kidane Abrahale Welegebriel blev nergjord centralt i straffområdet. Tyvärr så räddade målvakten Daniel Westers straff. Näsviken hade sedan mest boll och dom hetaste lägena resten av halvleken.
Andra halvlek hann knappt börja innan bortalaget ökade på ledningen. Mattias Gräntz i Ilsbomålet gjorde en fenomenal räddning på skottet men det blev nån form av superbackspinn på bollen så den studsade in tillslut. Resten av halvleken blev spelmässigt lik den första. Näsviken har mycket boll och skapar några riktigt heta chanser men Gräntz räddade allt. Ilsbo var definitivt inte ofarliga heller och bl.a så hade Kidane Abrahale Welegebriel flera chanser som normalt sett blir mål.
Sammanfattningsvis en helt rättvis seger för Näsviken. Man hade kunnat gjort 4 - 5 mål till om inte Mattias Gräntz storspelat i målet. Men Näsviken hade kunnat släppt in 2 - 3 mål också för Ilsbo rann igenom flera gånger.
Och hade Ilsbo kvitterat på straffen så hade det varit intressant att se matchbilden efter det men det är mer en hypotetisk fråga.
Men kort och gott en rättvis seger för Näsviken och Ilsbo SK önskar lycka till i kvalet till trean.
Bäst i Ilsbo var Mattias Gräntz, Filip Holmberg och Kidane Abrahale Welegebriel. Den sistnämnde gjorde sin överlägset bästa match i Ilsbotröjan.
Matchsponsorer:
SÖRENS EL
JO SPORT
STAFFARE
CLABBES BYGG
ILSBO BENSIN & SERVICE
HASSELA SPORTCENTER
GRÄNTZ & CO
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera