Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ilsbo SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ilsbo SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ilsbo begav sig till Tunet på onsdagskvällen och stöttte alltså på serie tvåan Näsviken.
Matchen slutade 3-1 (0-1)
Näsviken började matchen intensivt och pressade på högt och försökte flera gånger skapa farliga avslut på Ilsbo målet, men Ilsbo`s försvar redde ut varje situation de inledande minuterna, Trots Näsvikens intensiva press är det Ilsbo som kommer först till ett riktigt avslut genom Nico. Ilsbo tar sedan över spelet och flertalet hörnor skapas. Och det är just efter en hörna som Patrik Pettersson gör 0-1 i den 13 matchminuten.
19 minuter in i matchen har Ilsbo även ett ribbskott som var värt ett bättre öde...Ilsbo hade ett par finfina lägen till som dessvärre går strax utanför målramen. Första halvleken går till Ilsbo med mersmak.
Andra halvlek skulle visa sig gå till Näsviken kanske inte fullt spelmässigt men definitivt målmässigt.
Inledande minuterna av första halvlek var det ställningskrig och kort delades ut åt bägge håll.
I den 57 matchminuten gör så Näsviken 1-1 efter en retur. Ilsbo fortsatte att skapa lägen och hade ett gyllene läge att ta ledningen igen då Ali lirkade in bollen, efter det läget kom en snabb omställning för hemmalaget och Näsviken tar ledningen med 2-1 matchuret står då på 64 spelade minuter.
Ilsbo försöker hitta spelet igen, men chanserna uteblir och hemmalaget får tillslut in 3-1 i den 78 matchminuten efter en frispark.
Kanske oavgjort hade vart ett rättvisst resultat i denna match, en halvlek åt vardera laget.
Nu tar vi lite midsommmar ledigt innan vi välkomnar Delsbo till Ilsbo IP den 25 juni
Väl mött då
| Edsbyns IF FF (hemma) | 11 maj, 19:30 |
| Delsbo IF (borta) | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 10:00 |
| Ljusne AIK FF (hemma) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera