Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ilsbo SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ilsbo SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ilsbo spelade idag oavgjort 2 - 2 (0 - 1) hemma mot Sandarne inför 61 åskådare. Målskyttar: Johnny Lundberg & Magnus Lampert.
Sandarne började klart bäst. Man spelade fin fotboll och redan i inledningen så hade man ett friläge som Jonte Berg i Ilsbomålet gjorde en fin benparad på. Bortalaget skapade chans på chans och närmast mål var man med ett skott som tog i ribba, stolpe och upp i Jonte Bergs famn. Ledningsmålet kom sedan i den 28:e minuten. Sandarne spelade sig fram på sin vänsterkant och Jonte var chanslös på markskottet. Bortalaget hade även bud på flera mål till men Ilsbo höll tätt och signalen för halvtidsvila kom mycket lägligt.
Ilsbocoacherna drog riktlinjerna igen i pausen, den här gången med lite högre och barskare röst. Ilsbo kom ut betydligt starkare i andra halvlek. Kvitteringen kom i den 51:a minuten genom Johnny Lundberg. Det var en inläggsfrispark långt utifrån som gick rakt i mål efter en studs i målområdet. Ilsbo försökte gå för ett ledningsmål men Balicevac/ Lampert fick inte till det i skottögonblicken. I den 81:a minuten återtog Sandarne ledningen. Det kom som en kalldusch och många trodde nog där att bortalaget skulle ta hem alla poäng. Ilsbo ville annat och Magnus Lampert kvitterade till 2 - 2 med två minuter kvar att spela. Ilsbo gick sedan för ett ledningsmål men inga direkta farligheter skapades i slutskedet.
Sammanfattningsvis så var första halvlek riktigt urusel av Ilsbo. Man hade inte ett farligt avslut under dom första 45 minuterna. Laget får tacka Jonte Berg i målet att inte Sandarne avgjort matchen med en handfull mål redan där. I andra halvlek var det dock en rejäl uppryckning. Utan att för den delen spela bra så ville spelarna verkligen vinna matchen och oavgjort får ändå ses som rättvist. Men Sandarne kommer plocka fler poäng innan vi summerar i höst, var så säkra.
Överlägset bäst i Ilsbo var målvakten Jonte Berg. Plus även till Sinan Cener, Erik Östlund och Filip Holmberg för hans andra halvlek.
Nya tag nästa helg då Delsbo står för motståndet.
Måste även nämna domaren. Han dömde helt själv utan linjemän och gjorde det efter förutsättningarna bra såklart. Det är allmänt känt att det är domarbrist i Hälsingland men det ska vara tre domare på en div 4 match. Räcker inte domarna till så får väl lagen med konstgräs och elbelysning spela på vardagskvällar och lagen med naturgräs och ej belysning spela på helgerna. Det bör förbundet kunna planera för föreningarna betalar rätt stora pengar till HFF i diverse avgifter varje säsong. Det är inte korpfotboll vi håller på med!
| Träning | 19 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 18:15 |
| Enångers IK (borta) | 23 maj, 12:00 |
| Träning | 26 maj, 18:15 |
| Marma IF (hemma) | 28 maj, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera