Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ilsbo SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ilsbo SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ilsbo vann idag matchen över Kilafors med 5 - 2 (2 - 0) Målskyttar var Aki Balicevac 3 st och Micke Eliasson 2 st.
Ilsbo tog ledningen i den tredje minuten. Emil Finnström tog sig runt på vänsterkanten och slog ett perfekt inlägg till Aki Balicevac som nickade in ledningsmålet. Kilafors ryckte upp sig omgående och hade ett par tre fina lägen att kvittera men Håkan Söderlund i Ilsbomålet gjorde några kvalificerade räddningar. Ilsbo tog sedan tag i taktpinnen igen och Pär Lundmark var ytterst nära att utöka Ilsbos ledning i den 24 minuten. Han kom högst på en hörna men nicken gick tyvärr i stolpen. Strax efter hade Emil Finnström ett jätteläge mitt i straffområdet men skottet gick rakt på målvakten. I den 34:e minuten ökade Aki Balicevac äntligen på Ilsbos ledning till 2 - 0. En dålig rensning från målvakten gjorde att Aki fick öppet mål. Kilafors fick några hörnor i slutet på halvleken men Ilsbo redde ut stormen.
Andra halvlek hann bara börja innan Aki Balicevac gjorde sitt tredje mål för kvällen. Planens bäste spelare Hossein Hosseini frispelade Aki på högerkanten och Kilafors målvakt var chanslös på det välplacerade skottet vid vänster stolprot. Kilafors stack upp med ett stolpskott i den 60:e minuten innan Micke Eliasson punkterade matchen totalt i den 67:e minuten. Ett par Kilaforsspelare hängde på Micke som ändå la ut bollen på vänsterkanten till Aki Balicevac. Han frispelade sedan Micke med en genomskärare mellan målvakt och backlinje. Micke sköt som så många gånger förr en bredsida otagbart efter backen och 4 - 0 var ett faktum. 5 - 0 målet var en kopia på det föregående men från högerkanten. Aki frispelade återigen Micke mellan målvakt och backlinje och Micke sköt stolpe in den här gången. Kilafors reducerade sedan två gånger om och slutresultatet skrevs till 5 - 2.
Sammanfattningsvis så var det en lite märklig match. Ilsbo hade det klart bättre spelet men chansmässigt så hade Kilafors minst lika många heta chanser som Ilsbo. Men det gäller att vara nogrann i sista tredjedelen och det var verkligen Ilsbo ikväll.
Svårt att ge enskilda spelare plus ikväll men Håkan Söderlund var enorm i målet. Hela försvaret gjorde det bra där Johnny Lundberg stack ut lite extra. Mittfältet stod också för en toppinsats med Hossein Hosseini som dirigent. Micke Eliasson och Aki Balicevac på topp var fenomenalt bra ikväll. Aki gjorde tre mål och två ass medans Micke gjorde två mål men banade väg för fler!
| Enångers IK (borta) | 23 maj, 12:00 |
| Träning | 26 maj, 18:15 |
| Marma IF (hemma) | 28 maj, 19:30 |
| Forsa IF (borta) | 3 jun, 19:00 |
| Rengsjö SK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera