Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ilsbo SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ilsbo SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ilsbo vann dagens träningsmatch över Enånger med 2 - 0 (1 - 0). Målskyttar: Aki Balicevac 2 st
Ilsbo började matchen riktigt bra. Man tog ledningen med 1 - 0 i den 17:e minuten. Det fanns även bud på flera mål men skärpan framför mål saknades. Enångers bästa chans var ett friläge som målvakten Mattias Gräntz kom ut bra på och avstyrde.
Ilsbo började även den andra halvlek bäst. Man fick till några fina anfall men dock inget mål. Efter 10 min tog Enånger över spelet helt och pressade tillbaka Ilsbo. Dom vaskade fram någon halvchans men mer än så blev det inte. Ilsbo fick tillslut ordning på spelet och flyttade upp positionerna igen. I den 73:e minuten ökade Ilsbo på sin ledning till 2 - 0. Emil Finnström sköt ett skott som målvakten släppte retur på. Aki var först på den och placerade enkelt in bollen. Sista kvarten hände det inte så mycket och segern var hur rättvis som helst.
Ilsbo gjorde en bra match och stundtals var det riktigt fint spel och många välstrukturerade anfall. Det var som natt och dag jämfört med den senaste träningsmatchen. Dock så kändes det som att laget gick på halvfart och många kan nog snäppa upp några hack till. Seriepremiären närmar sig med stormsteg.
Plusbetyg i Ilsbo till Mattias Gräntz, Aki Balicevac och Johan Andersson
| Träning | 26 maj, 18:15 |
| Marma IF (hemma) | 28 maj, 19:30 |
| Forsa IF (borta) | 3 jun, 19:00 |
| Rengsjö SK (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Hällbo IF (borta) | 17 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera