Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith P-11/12 Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith P-11/12 Innebandy.
P-11/12 Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Höstvädret verkar vara på gång och så även uppstarten av innebandyn. Första träningstillfället för säsongen är lördagen den 29/8.
Vi kommer under hösten fortsätta med samma träningsgrupper (grön och vit) som vi körde i våras.
Grön träningsgrupp tränar:
Lördagar 09:00 - 10:15 i Torshallen
Onsdagar 17:00 - 18:15 i Björlandahallen (vid Trulsegårdsskolan)
Vit träningsgrupp tränar:
Lördagar 10:15 - 11:30 i Torshallen
Tisdagar 17:00 - 18:15 i Torshallen
Vi är medvetna om att många barn har andra aktiviteter och det finns ännu ingen förväntan på att delta på alla träningar. Vi kommer skicka ut kallelser till alla träningar. Svara på dessa (ja eller nej) så att vi kan förbereda träningarna på bästa sätt.
När det gäller veckoträningar ser vi gärna att man tränar med sin grupp, men här lämnar vi inledningsvis öppet att välja pass själv (vi kommer kalla alla barn till båda passen för att ha lite koll på förväntat antal barn).
När det gäller veckoträningarna och det tidiga lördagspasset är vi först på plats i hallen. Vid dessa tillfällen ser vi gärna att föräldrar hjälper till att plocka fram sargen så att vi kan komma igång så fort som möjligt.
Precis som tidigare är det viktigt att barnen har ätit frukost/mellanmål för att orka träningarna. Innebandyglasögon är obligatorskt. Se till att barnen har med vattenflaska och ta en titt så att klubba, flaska mm är namnat.
Utifrån de riktilinjer som innebandyförbundet gett med avseende på corona så är det max 50 personer (exkl spelare) i hallen som gäller. Dock ser vi gärna att anhöriga lämnar hallen och kanske tar en promenad i stället under träning för att minimera risken för smittspridning.
Prata gärna med era barn om att inte dela vattenflaskor etc. Så länge vi har coronarestriktioner önskar vi att barnen byter om hemma.
| Fotbollsskola 2019-2015 | 15 jun |
| Pluscamp 2011-2014 | 22 jun |
| Gothia Cup på Hovgårdsvallen | 12 jul, 08:00 |
| EFC Elite Camp | 12 aug, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera