Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith Herr Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith Herr Fotboll.
Herr Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Herrlagets mångårige målvakt Lukas Mattsson lägger nu handskarna på hyllan och tar i stället fram taktiktavlan. Från och med nu kliver han in som huvudtränare för herrlaget. Vid sin sida får han Andreas Tobiasson och Sebastian Eriksson, som under höstens avslutande matcher delade på rollen som interimtränare.
Sportchef Martin Olsson, som rekryterat trion, är mycket nöjd med lagets nya ledarstab:
– Jag är oerhört nöjd och ser inte att det skulle kunna bli bättre än så här. I trion kombinerar vi ungdomlig entusiasm med gedigen erfarenhet. Alla tre besitter ett enormt fotbollskunnande, säger Martin.
När vi träffar tränartrion och Martin befinner de sig mitt i ett av sina första planeringsmöten – i den lilla tränarskrubben bakom herrlagets omklädningsrum. De omålade plywoodskivorna och furupanelen på väggarna påminner om föreningens själ: här bedrivs verksamhet med stort hjärta, ideella krafter och en imponerande nivå på både senior- och ungdomsverksamheten. Med två representationslag i division 1 respektive 3 och en omfattande ungdomsverksamhet är klubben i dag en av regionens största sett till antalet aktiva.
På frågan om den sportsliga målsättningen inför nästa säsong kommer svaret snabbt och enhälligt:
– Nästa år ska vi vara ett topplag i serien!
Lukas Mattsson – ny huvudtränare
24-årige Lukas, som har Zenith som moderklubb, har vaktat målet i herrlaget sedan 2021. Under hans tid i laget tog Zenith två raka seriesegrar och avancerade från division 4 till division 2, innan man senare trillade tillbaka och etablerade sig som ett mittenlag i division 3.
Lukas har erfarenhet av att både spela som utespelare och som målvakt. Under sina ungdomsår spelade han som mittfältare innan han som junior skolades om till målvakt, en resa som gett honom ett extra perspektiv på taktik och lagarbete. Han har dessutom spelat tre säsonger allsvensk handboll, vilket ytterligare breddat hans erfarenhet
Parallellt med sin spelarkarriär har Lukas varit tränare inom Zeniths ungdomsverksamhet sedan 2023, och den gångna säsongen var han huvudtränare för juniorlaget. Han har även varit instruktör i Göteborgs fotbollsförbunds spelarutveckling för 15-åringar, vilket gett honom värdefull erfarenhet av att utveckla unga talanger. Lukas har dessutom genomgått tränarutbildningen UEFA C och planerar att gå UEFA B under 2026.
Andreas Tobiasson – assisterande tränare
41-årige Andreas började som ungdomstränare i Zenith redan 2017 och har sedan dess haft flera roller inom föreningen. Under 2023 klev han in som assisterande tränare i herrlaget. Under vintern 2024/2025 gick han över till damlaget, där han blev kvar fram till september, då han fick hoppa in som interimtränare för herrlaget.
Andreas började som spelare i Jonsereds IF innan han som 20-åring gick till GAIS, där han gjorde fyra allsvenska säsonger mellan 2006 och 2009. Därefter följde två år i Superettan med Ljungskile SK. Under sin spelarkarriär var han försvarsspelare och hann även med en match i U21-landslaget, där Sverige besegrade Skottland med 2–1.
Liksom Lukas har Andreas genomgått tränarutbildningen UEFA C.
Sebastian Eriksson – assisterande tränare
36-årige Sebastian Eriksson gör nu sin första säsong som tränare – men han tar med sig erfarenheter från en lång och imponerande spelarkarriär. Han började i Åsebro IF innan han som 17-åring flyttade till IFK Göteborg, där han gjorde allsvensk debut två år senare. Totalt spelade han 368 matcher i den blåvita tröjan under 14 säsonger, med några års avbrott för spel i Italien och Grekland.
Dessutom har Sebastian sju A-landskamper på sin meritlista.
Sebastian var under sin karriär en central mittfältare med enorm arbetskapacitet och starkt ledarskap. Han var känd för sin kompromisslösa spelstil, sitt klubbhjärta och sin förmåga att driva laget både i med- och motgång.
Under sin korta tid som interimtränare i Zenith har han redan gjort intryck – flera spelare vittnar om hur arbetsinsatsen och mentaliteten på planen höjts markant.
Med denna nya tränartrio på plats går Zenith in i en ny fas – med kombinationen av ungdomlig energi, erfarenhet från elitnivå och ett starkt föreningshjärta är förväntningarna höga inför nästa säsong.
På fotot ser vi från vänster: Andreas, Lukas och Sebastian
Träning | 20 okt, 20:00 |
Träning | 23 okt, 18:30 |
BK Häcken - Torslanda F2012 | 25 okt, 13:30 |
Träning | 27 okt, 20:00 |
Träning | 30 okt, 18:30 |
Lycka till boys 💚⚽
RapporteraRapportera
Kör på o Lycka till 💚⚽
RapporteraRapportera
Grattis! Lukas, Leon (p16) undrar när ni ska träna för han vill komma o titta!
RapporteraRapportera