Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith Herr Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith Herr Fotboll.
Herr Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Nu står det klart att båda våra Victor lämnar Zeniths trupp för att fokusera på studier och arbete. Två spelare som på olika sätt har betytt mycket för laget under de senaste åren.
Anfallaren Victor Stranne anslöt från Torslanda inför förra säsongen och blev snabbt en viktig del av Zeniths offensiv. Under sin tid i den gröna tröjan hann han med 20 seriematcher. Det mest minnesvärda ögonblicket kom i Svenska Cupen mot Örgryte, där han gjorde ett fantastiskt ledningsmål mot Superettans topplag – ett mål som nästan tog Zenith vidare till nästa omgång.
Nu väntar nya studier på annan ort, vilket gör att Victor tyvärr inte kan fortsätta i Zenith. Men han lämnar efter sig minnen av både mål och hårt arbete längst fram i banan.
Mittfältaren och lagkaptenen Victor Mannerstråle har varit en symbol för Zenith under flera år. Med Zenith som moderklubb, och efter en sejour i Torslanda, återvände han 2020 då laget låg i division 4. Sedan dess har han varit en av de drivande spelarna bakom lagets resa uppåt i seriesystemet – från division 4 till division 2.
Som kapten och bollvinnare på mittfältet har Victor stått för både ledarskap och energi, och det är ingen överdrift att säga att han satt ett avtryck i klubbens historia. Han har burit bindeln under större delen av sin tid i seniorlaget och spelat nästan varje minut under Zeniths framgångsrika år. Nu gör dock nya arbetsuppgifter att det inte längre går att kombinera fotbollen med vardagen, och därför väljer Victor att lägga skorna på hyllan.
Båda våra Victor har bidragit stort, både på och utanför planen. Vi vill därför rikta ett extra varmt tack till Victor Stranne och Victor Mannerstråle för deras insatser i den gröna tröjan – och önska dem all lycka till med studier, arbete och framtida äventyr!
Träning | 25 sep, 18:30 |
Seriematch mot Lunden ÖBK | 26 sep, 19:00 |
Träning | 29 sep, 20:00 |
Träning | 1 okt, 18:30 |
Träning | 2 okt, 18:30 |
💚LYCKA TILL !!
RapporteraRapportera