Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Wormo
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Wormo.
IK Wormo
Följ oss för uppdateringar
Gothia äventyret är igång.
Efter en härlig invigningsceremoni är nu matcherna igång. Det mesta pekar på att IK Wormolagen går vidare i B-slutspel, dvs missar A-slutspel. P94:orna har haft Engelskt motstånd och motstånd från Irak. Nyttiga erfarenheter inför framtiden. Matchen mot Irak spelades på Heden med en hängiven hejarklack från Irak. Det hjälpte inte att speakern, Patrik Ekvall, har känningar från Landskrona. Två förluster i två jämna matcher. Idag är det motstånd från Polen. Det ska bli spännande.
P96 har även de kämpat tappert. Två matcher har spelats, en förlust där motståndet var Spanskt. En jämn match som kunde slutat annorlunda om vi gjort mål på våra chanser. Spanienslag var duktigt och hade ett bollsäkert mittfält. Matchen igår var mot ett svensktlag-Åsa IF. Det stod länge 1-0 till Åsa i matchen och IK Wormo tryckte på och hade något tillfälle för kvittering. Luften gick ur när Åsa fick en mycket "billig" straff. Idag är det match mot ett norsktlag - SK Haugar. P96 har ett samarbetet med Billeberga och några kämpande spelare finns med i laget. En härlig mix av spelare som både trivs på plan och utanför.
Boendet för båda lagen är på Sannaskolan. Ett bra boende med närhet till bad och med spårvgnsmöjligheter till matcharenorna. Utöver invigning och matcher har det varit tillfälle för besök på Liseberg, disco och avkopplande fika på stan. Närvarande föräldrar njuter av Göteborg, peppar sina ungdomar, hejar på laget och visar sin uppskattning för ledarnas engagemang.
På Gothia springer spelare på "kändisar" både aktuella spelare, ledare och föredettingar. Utöver att IK Wormo håller Landskrona stads fana högt har vi sett spelare och ledare från Bk Landora, Glumslöv. Vi får se vad som upptäcks idag.
Nu åter till ett dopp i sjön innan det är dax för att bege sig till Kviberg, första avspark kl. 12.00 - P96 och avspark kl. 14.00 P94
mvh
Jörgen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera