Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Sterling Bowling
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Sterling Bowling.
Bowling
Följ oss för uppdateringar
A-lagets Allsvenska derbu mot BK Joker
Höga berg och djupa dalar. Så kan man sammanfatta hur det känslomässigt var att gå bakom banorna denna helgen.
Bortaderby på Jokers tuffa banor på menyn, något som de allra flesta lagen inte brukar klara av och det kändes väl lite så för oss också efter första serien. Vi hade chansen på flera bord men tyvärr lyckades endast Boris och Bebben få med sig poängen så 1-4 efter storstryk i totalen (1614 – 1498).
Men det ändrade sig snabbt, vi höjer oss med c:a 100, klart hjälpta av Affas perfekta serie, medan Joker verkade få svårt på flera händer och vips så var matchen utjämnad till 5-5. Även tredje serien börjar sedan klart i vår favvör och det ser med ett par rutor ut som en ny 4-1’a till oss. Så blev det också fast inte på det sätt de flesta trodde i ruta 8.
Chris och Timmie lyckas via en härlig avslutning vända sitt bord för att vinna det med 8. Samtidigt visar sig det jobbigaste som finns som bowlare för Affa, ”frisören”, och tyvärr klipps 3-5 i sista rutan och istället torskar vi där med 3 efter Freddan o Affas fina 417 (417 är MYCKET gångbart på de banorna!).
Nåväl, 9-6 på tavlan och två serier i rad som vi dominerat, kändes bra! Här knyter dock Joker händerna och rycker upp sig ordentligt och vi får se två banpar i princip förlorade efter bara några rutor, chansen kvar på två gällde dock ända in i sista rutan, och således chansen att vinna. Det krävdes dock strikar i sista rutan och först ut, David, lyckas med precis detta för att ihop med Roger se till att en pinne var bärgad. Chris lyckades tyvärr inte upprepa detta på de tuffa banorna utan vi tvingas där se oss besegrade med 11 pinnar till slut.
En överkörning i totalen, 1563 – 1424 gör att vi hamnar på beskedliga 6092 mot Jokers 6221 men de här banorna var riktigt tuffa. Vi tar med oss en pinne borta mot Joker, det är det inte många lag som löst så sträck på er, bra jobbat!
David och Roger bästa poängplockare med 3 pinnar, Affa som sagt en 300-ing, (grattis!) och högst total i matchen med 849. Att vi samtidigt kunde se F1 klart ta hem den viktiga matchen mot Obelix gjorde lördagn än trevligare.
Nu laddar vi om batterierna för att ge Kulladal och Bulltofta en fight på söndag!
Forza Sterling!
Sterling F1 mot Team Obelix
Inte lätt att skriva ett referat när man inte var med i matchen. Men gör ett försök.
Mötet mot Team Obelix var en mycket viktig match då de är de som jagar oss närmst i tabellen.
Första serien öppnar vi med ganska hyggliga 1487 mot Obelix 1412 o vinst med 4 - 1.
I andra serien så ökade vi lite till 1507 mot deras 1462 men tyvärr förlorade med 2-3.
3e serien blev slagningsmässigt betydligt jämnare med låga 1379 mot deras 1378 men vinst med 4-1 och en ledning med 10-5 efter 3 serier. Mycket viktigt.
I fjärde serien så ökade vi till 1503 mot Obelix 1450 och vinst med 4-1 och matchen med 14-6 slagning 5873 mot 5702
Bäst i matchen blev Conny Kihlvall med 835 som tillsammans med sonen Andreas Kihlvall tog full pott i banpoäng,
Vi ligger fortfarande 2a i tabellen 1 poäng efter Team Lerum och 2 poäng före Team Obelix.
Vi drog ifrån i tabellen från Team Obelix och hänger på Team Lerum som också vann sin. En poäng skiljer oss åt mot Lerum.
IK Sterling F2 mot Stenungsund BC
Yes! Vi gjorde det igen och vann matchen mot Stenungsund med 13-7. Det var inte helt självklart ned denna vinst men med lite sisu från våra spelare i sista serien.
Poäng
Serie 1 4-1 1397-1357
Serie 2 1-4. 1356-1409
Serie 3 4-1. 1463-1364
Serie 4 4-1. 1398- 1305
Totalt 5614-5435
Intressant var det att spela sent på eftermiddagen med all värme i hall o på banorna. Det var lite svårt att välja boll för att hitta fickan. En lärdom för framtiden.
Vi hade några spelare som utmärkte sig med höga resultat:
Anton var helt suverän med sina 871 därefter vår lärling Thomas som lyckades väl med sina 847 bra gjort grabbar! Därefter var det bara Mikael med 702 pinnar som var över 700.
Nu ser vi fram till nästa match på lördag mot Grävlingen i Partille där banorna svänger bra så det vill till och ha rätt bollar med.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera