Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Heros BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Heros BK.
IK Heros BK
Följ oss för uppdateringar
En helt oförglömlig dag på Herosvallen!
Att se hela bygden sluta upp på bandyns stora dag annandagen värmer i alla våra bandyhjärtan!
När matchen blåstes igång så ringlade fortfarande kön långt upp på parkeringen, och läktarna var packade och folk stod runt hela planen! Vi var hela 657 personer på plats, vilket innebär att vi slog publikrekordet i modern tid på Herosvallen!!! Vilken fest det blev med Partytält i samarbete med fantastiska Restaurang KG9 och den eminenta trubaduren Peter Bogsveen som underhöll från klockan 12 ända fram till stängning med after bandy-fest långt in på kvällen.
Att våra grabbar går ut och får göra en så fin insats inför storpublik känns så fantastiskt fint. De har skapat en fantastisk grupp och utvecklas för varje dag som går!
Vi vill rikta ett enormt tack till alla ideella krafter som lagt ner blod, svett och tårar för att skapa och genomföra detta evenemang, utan er hade det inte varit möjligt. Ett stort tack till Smedjebacken kommun med fritidsförvaltningen, politiken och våra fantastiska vaktmästare som slitit hårt för att jobba med isvården de senaste veckorna, tillsammans har vi visat hur starka vi är när vi gör det tillsammans.
Det här är början på en fantastisk årlig tradition som vi vill skapa och utveckla för att visa vår fina sport, och bevara det fina kulturarv som bandyn är i Sverige, Smedjebacken och IK Heros!
Tack även till Gränges Bandy och de tillresta bortasupportrar som bidrog till den fantastiska stämningen.
Tack även till domarna som skötte sig mycket bra och bidrog till en fin bandymatch.
God fortsättning från hela IK Heros och återigen ett stort tack för alla som bidrog till denna fantastiska bandyfest.
Foto: Maja Alander
| Dam-lag Träning | 31 dec, 19:30 |
| A-lag Träning | 1 jan, 19:00 |
| Dam-lag Träning | 4 jan, 11:00 |
| Skridskokul & Bandykul Träning | 4 jan, 13:00 |
| A-lag Lingheds IF (hemma) | 5 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera