Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Cyrus P13 (2012)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Cyrus P13 (2012).
P13 (2012)
Följ oss för uppdateringar
I helgen så va vi och spelade 2 matcher i Falköping, i första matchen ställdes vi mot Falköping och den andra serieledande Guldkroken ifrån Hjo.
Vi åkte till Falköping lite halvt stukade av sjukdomar och skador vilket gjorde att vi bara hade med oss 2 avbytare.
Falköping-Cyrus 15-20 (9-11)
Denna matchen började väldigt jämnt och vi följdes åt nästan hela första halvlek målmässigt. Största anledningen till detta skulle jag säga var Falköpings stora skicklighet till att springa och kontra på allt.
Vi spelar väldigt fin handboll anfallsmässigt förutom att vi är lite dåliga på att utnyttja våra kanter i första halvlek plus att vi inte springer hem tillräckligt bra när Falköping satte fart i kontringarna. Försvarsspelet mot uppställt spel pratade vi om att det kändes väldigt bra så kunde vi bara få stopp på kontringarna så har Clarin och Nelson bollarna i uppställt tillsammans med försvaret.
I andra halvlek så tar vi tag i matchen direkt och gör precis allt som vi sagt i halvtid. Utnyttjar kanterna bättre och framförallt så springer vi hem mycket bättre.
En riktigt fin laginsats denna matchen med stabilt målvaktsspel/försvarsspel och även fint rull framåt där vi satsar och släpper boll för att ge kompisen läge.
Beröm till hela laget med extra plus till ”smurfligan” (Valter, Wille och Matheo) som fick riktigt fint gung på anfallet framåt.
Nelson och Clarin för stabilt målvaktsspel.
Cyrus - Guldkroken 18-18 (11-9)
Efter en kort vila så va det dags att möta serieledarna som stod redo på andra sidan.
Vad visste vi om dem? I princip ingenting förutom det som man kunnat utläsa från föregående matchprotokoll och att dom va obesegrade.
Vi visste på förhand att detta skulle bli en väldigt tuff men rolig match mot ett bra lag och att vi va tvungna att spela på en hög nivå bakåt.
Framförallt hade vi fått veta att dom hade en bomber på m9 vid namn Wire Delebeck och att deras v6 Alexander Sterner skulle vara väldigt duktig.
Vi rivstartar matchen och går ifrån direkt till 4-0, det känns nästan som att Guldkroken blir lite chockade över vårat tuffa försvar och frejdiga anfallsspel.
Dock så tuggar sig Guldkroken in i matchen dels genom de två nyss nämnda spelarna och dels genom sitt låga, tuffa och bra 6-0 försvar vilket gjorde det jobbigt för oss.
I halvtidsvilan pratade vi mest om att spara på krafterna för att orka spela vårat intensiva och för dagen väldigt effektiva försvarsspel men även att vi måste fortsätta våga framåt.
I andra halvlek så spelar vi fortsatt väldigt fint försvars och målvaktsspel men att även om vi försökt spara på krafterna så märks det anfallsmässigt att orken började tryta vilket gör att ett duktigt Guldkroken utjämnar till 15-15 med ca 8 minuter kvar.
Här måste jag säga att grabbarna utvecklats enormt mycket i år för när man haft ledningen hela matchen och motståndarna kvitterar så är det lätt att hänga med huvudena vilket hänt föregående år. Men tvärtom så knyter vi näven och biter oss fast i matchen och med 2.30 kvar så gör vi 18-18 vilket också blir matchens sista mål.
Även denna matchen förtjänar hela laget beröm efter en väldigt väl genomförd match men jag vill ändå ge några plus i kanten.
Alexander visar att hans utveckling går spikrakt uppåt och med hans 8mål är han bästa målskytt i matchen.
Edvin som vi sätter i en ovan roll i försvaret denna match går in och är en jätte där.
Oliver ny för i år trycker dit 2 viktiga mål från linjen.
Ted jobbar stenhårt bakåt mot deras duktiga v6 och gör även 2 superviktiga mål i slutet av matchen.
Vincent våran egen trollgubbe på kanten gör också han en väldigt fin match.
Två otroligt väl genomförda matcher som jag tror va en fröjd att se på för de tillresta föräldrarna på läktaren.
Två stabila målvakter, ett jobbigt och aggressivt försvarsspel, ett frejdigt och rörligt anfallsspel och en härlig kämparglöd.
Vill även nämna de två otroligt duktiga domarna för dagen som jag tyvärr inte kan namnet på men all beröm till dem för fina domarinsatser.
/// Ledarna
| 30 nov | 30/11 ik cyrus tipspromenads resultat |
| 28 nov | NewBody |
| 23 nov | Sista rycket med NewBody |
| 23 nov | IK Cyrus tipspromenad 23/11 resultat |
| 18 nov | Påminnelse om lagfoto idag och imorgon |
Så kul att läsa om era matcher och alla bra prestationer. 💛💚
RapporteraRapportera