Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Viken A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Viken A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Under vecka 11 har IFV spelat två matcher, en träningsmatch mot Fengersfors IK och en DM-match mot Ellenö IK.
Onsdagskvällens uppgörelse med FIK utspelade sig på en blåsig Mossängen där lagen ägde varsin halvlek med god hjälp av den kraftiga medvinden. Det var Fengersfors som inledde starkast när man satte en rejäl press på dom blåvita. Detta resulterade i bollvinster och omställningsspel där man vände ut spelet på kanterna. Man skapade på så vis ett visst tryck som mestadels ledde till hörnor men även en och annan farlighet i det öppna spelet. Dom gulsvarta skulle ta ledningen i den 18:e minuten på straff, efter det att en vikenspelare fått bollen på armen i anslutning till en FIK-hörna. Schullström Jansson lade straffen till höger om debuterande Viktor Karlsson som fick fingrarna på bollen utan att lyckas rädda. Även 2-0-målet (36) föll efter en hörna, det var återigen Schullström Jansson som nätade, denna gång på en högerhörna som han styrde in med pannan via stolpen i det långa hörnet till vänster om en maktlös Karlsson i Vikenmålet.
I den andra halvleken tog Viken över spelet utan att lyckas skapa dom riktigt feta målchanserna. Fengersfors backade hem och försvarade sin ledning väl ända fram till matchminut 81. Olsson fick bollen centralt, han passade hemåt till Glimmersten som spelade upp bollen på Weingartshofer, han i sin tur friställde Facht i djupled, som ensam med målvakten inte gjorde något misstag. Ett riktigt mönsteranfall och ett av få ljusblå glädjeämnen i en ganska torftig match som Fengersfors IK vann med 2-1. Ett inte alls orättvist resultat och en fjäder i hatten för Säävs mannar.
Lördagens match mot Ellenö spelades på Färgelandas konstgräs i kyla och snålblåst. Matchen i sig är inte så mycket att orda om. Det var i stort sett total dominans från IF Viken. Dom få gånger Ellenö tilläts sticka upp stod mv. Karlsson i vägen när han tävlingsdebuterade i seniorsammanhang. Slutresultatet skulle skrivas till hela 8-0 (5-0). Femmålsskytten Facht firade stora triumfer med sin snabbhet och var säker i sina lägen. Ali tryckte dit två trygga mål med sin vänster och J. Ljung satte en straff. Det var glädjande att se Vikens millenniespelare visa upp sig, för dagen hela sju stycken. Dom var också mycket fint uppbackade av sina mer rutinerade kollegor från nittonhundratalet. En helgjuten insats som bäddar för en gruppfinal i DM, där man ställs mot Åsebro IF på Mossängen, fredagen den 27/3 kl. 19:00.
©BULTA
Ellenö IK – IF Viken 0-8 (0-5)
IF Viken (1-4-4-2)
Viktor Karlsson
--------------------
Jim Glimmersten
Jacob Ljung (K)
Tobias Pettersson
William Myrberg
---------------------
Rasmus Facht
Holger Olsson
Marcus Retamales
Nebil Mohammed Ali
--------------------------
Atle Lindh
Adam Johannesson
Ersättare:
Basil Alkarawi (in på centralt mittfält)
Erik Åberg (in som mittback)
Elias Andersson (in som forward)
Erik Ahnström Helgstedt (in som högerback)
| Ljungskile SK (hemma) | 22 jul, 19:00 |
| FK Bosna 92 Örebro (borta) | 1 aug, 13:00 |
| Adolfsbergs IK (hemma) | 9 aug, 14:00 |
| Forshaga IF (borta) | 14 aug, 19:00 |
| Yxhults IK (hemma) | 22 aug, 14:00 |
| 17 maj | Anton på utvecklingsläger |
Ser att IFV spelar 4-4-2.= Rätt tänkt !
RapporteraRapportera