Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Viken A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Viken A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Alice Olsson gjorde en mycket fin insats mot Råda BK
IF Viken - Råda BK 0-2 (0-0)
Vi möter ett bra lag med många individuellt skickliga spelare. Råda från Lidköping är ett erfaret lag där bla fyra spelare har varit i Elitettan tidigare och det är deras skyttedrottning Sandra Lagerbratt (tidigare Lidköpings FK) som avgör matchen med sina två mål i slutet av matchen.
Bortalaget inleder starkt och vi tvingas till förändringar i formationen redan i inledningen av matchen. Vi lyckas hålla ihop försvarsspelet under första halvleken och får i slutet även kraft att stundtals etablera spel på motståndarnas planhalva.
Avslutningen på första halvlek ingav hopp om att vi ändå skulle hitta in bättre i matchen och åstadkomma mer i anfallsspelet. Istället är det Råda som fortsätter kontrollera händelserna i andra halvlek och vi får jobba hårt i försvarsspelet. Vår målvakt Alice Olsson gör återigen en stabil insats och många kvalificerade räddningar. Hela laget tar upp kampen men i den här matchen förlorar vi mot ett bättre lag och får lära oss av erfarenheterna och gå vidare.
Nästa match spelar vi söndagen den 14 maj borta mot Götene.
| Träning | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 18:00 |
| Herrestads AIF Div.3 (hemma) | 16 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 19:15 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera