Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Stjärnan Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Stjärnan Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
En vacker frispark av Emil Ulmborg sänkte Målilla.
Dagens drabbning mot Målilla blev sannerligen ingen vacker historia. Felpassningarna avlöste varandra och vi hade förtvivlat svårt att skapa ett eget spel. Målilla å sin sida föll hem med mycket folk och satsade på kontringar. Ett sätt att spela som de behärskar på ett effektivt sätt.
Vi skapade ett par lägen i första halvlek som mycket väl kunde givit utdelning men det är tufft att hitta luckor mellan tio utespelare och en målvakt. Målilla stack upp vid några tillfällen och vi bjöd delvis in dem i matchen genom slarviga passningar och tveksamt försvarsspel. Första halvlek sammantaget ingen höjdare från våran sida, men ändå 0-0 och mycket ork kvar i gruppen. Skulle ett positivt snack i halvtid höja prestationen?
Svaret på den frågan blev en aning. Vi försökte vara lite mera konsekventa i spelet, vi vann lite mera andrabollar och målillas backlinje fick allt oftare slå ifrån sig. Målilla fortsatte med kontringar men närmare än ett par farliga frisparkslägen kom man inte. Mohamed Nori och Albin Jönsson byttes in i mitten på andra halvlek då staben önskade lite mera fart framåt. Bytena fick effekt då både Albin och Nori bröt mönstret och utmanade sina gubbar. Men fortfarande 0-0 på tavlan och tiden började gå otäckt fort. Så i matchens absolut sista skälvande sekunder skjuter Nori upp bollen på händerna på en målillaförsvarare, strax utanför straffområdet. Domaren blåser frispark och Emil Ulmborg kliver fram och sätter bollen i nätmaskorna. Glädjeyra hos de gröna, så klart!
Idag så var det inte vackert, det var inte speciellt övertygande. Men som jag brukar säga, bra lag vinner även när de spelar mindre bra. Det finns kvalité i truppen och idag så blev Emil ”Lax” Ulmborg den stora matchhjälten.
Vi tar nya tag i veckan och ställer nu siktet på nykomlingen BK Boston kommande lördag.
//Coach??
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera