Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Stjärnan Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Stjärnan Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Två mål av slitvargen Patrik Fransson banade väg för en krigarseger.
Spelskickliga SK Lojal gästade Örnehed på lördagseftermiddagen. Vi förväntade oss lite till mans att Lojal skulle komma ut hårt och sätta press på oss. Men i alla fall en spelare ute på planen ville annat. Publiken hade knappt hunnit sätta sig ner när Patrik Fransson snabbar upp bollen i offensivt straffområde och sätter dit bollen. Snabbt mål och andrum direkt. När chocken lagt sig för bortalaget så tog de över spelet utan att för det skull skapa så mycket i målchansväg. Våran 4-manna backlinje var mycket stabil i vanlig ordning.
Vårat egna spel knackade dock betänkligt med många felpass och tappade bollar på fel ställen. Omställningarna blev fler och fler och JP fick kliva fram med några fina räddningar. Vi krigar vidare utan att få till spelet men skapar ändå ett par farliga lägen, bl.a. friläge genom Emil Ulmborg men bollen stryker mållinjen och ut över kortsidan.
1-0 i halvtid.
Bra snack i omklädningsrummet gjorde att vi tog tag i taktpinnen direkt i andra. Putte kliver åter igen fram och visar vägen. 2-0 på nick och nu tappade bortalaget energi. Vi jämnar ut spelet betydligt och vi tillåter inte Lojal passera våran försvarslinje.
Lojal har visserligen mycket boll men det hela känns som sagt kontrollerat från våran sida.
Lojal är pigga framåt men kanske inte lika pigga bakåt. Spelvändningar och kontringar är effektivt i matcher som denna. Pånyttfödde Simon Kauppala snor åt sig bollen i en spelvändning på vänsterkanten och uppfattar att gästernas målvakt står långt ut och lobbskjuter bollen i mål. Tjusigt värre!
Inbytte Adnan Smajic var företagsam och låg bakom flera bra anfallsförsök. 4-0 var Adnans mål från början till slut. Ner och hämta boll, ut med bollen till en smart placerad Sebbe Karlsson på högerkanten och full fart mot mål. Karlssons känsliga fötter ser ytan och Adnan får i princip öppet. Ett mål ur skolboken.
Vi städar av resten av matchen på ett bra sätt.
Skön seger, en riktig krigarseger. Även om spelet inte stämmer i 90 minuter så hittar vi vägar att vinna. Alla spelare tar ansvar och det är ännu en laginsats som lägger grunden för tre nya poäng.
JP i målet håller nollan mot Lojal, det bör naturligtvis lyftas fram lite extra. Andreas Hauge och Robin Nilsson i mittlåset släpper ingen över bron. Slitvargarna på mitten, Patrik Fransson och Jimmie Karlsson kom verkligen in under skinnet på lojalspelarna. Fantastiska lagspelare. Putte dessutom tvåmålsskytt.
Staben vill även lyfta fram bredden idag. Kul att se när spelare från bänken går rakt in på planen och levererar mål i viktiga lägen.
Vi njuter av fotbollslivet och ser fram emot ännu en träningsvecka med toppmöte mot IFKO som grand finale nästa lördag!
//Coach
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera