Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Västerås FK P19U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Västerås FK P19U.
P19U
Följ oss för uppdateringar
Efter åska på eftermiddagen så sprack himlen upp och bjöd på strålande solsken lagom tills vi skulle möta Skiljebo på Hamre. Innan matchen pratade vi om att fokus idag skulle vara på att försöka tänka på det vi lärt oss på tillslagsträningen samt löpstegsträningen. Vi pratade även om att bara fokusera på positiv energi under hela matchen och peppa varandra i medgång o motgång.
Matchen hade tre ansikten, en lite loj första halvlek vilket killarna själva tyckte men där vi gjorde ett snyggt inlägg och nickmål men även hade bud på flera mål. I paus pratade vi om att få igång mer energi till andra vilket killarna gjorde med bravur där vi spelade ut ordentligt och sista halvleken blev som en gott o blandad påse med bra spel varvat med lite missade passningar men där många av passningarna var med rätt tanke. Både försvar och anfall gör en riktigt bra match med flera bra djupledsbollar, instick, utsparksomställning med stor löpvillighet där vi hade bud på flera mål men Skiljebos målvakt gjorde flera fina räddningar.
I slutet av matchen vid ställningen 6-1 får vi en hörna och vi har en spelare som försvar hemåt och då får Skiljebo upp bollen mot sin topp vid mittplan men innan han når vårt straffområdet har vi 5 st killar tillbaka för att försvara mot toppforwarden och avväpnar honom enkelt. Att få se det från sidan var en av matchens höjdpunkter och det säger mycket om inställningen i den här matchen hur alla killarna jobbade för laget. Tack Skiljebo för en schysst och trevlig match och tack domaren. En välförtjänt seger idag, bra jobbat killar!!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera