Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Västerås FK P19U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Västerås FK P19U.
P19U
Följ oss för uppdateringar
Idag spelade vi säsongens första träningsmatch ute mot VSK på Solid Park på en fullstor 9 manna plan med stora ytor. Vi har under några veckor tillsammans med Göran bl,a tränat på att använda fria ytor, ta ny postion, rörelse utan boll, byta kant, ta spelbredd samt låta bollen gå runt, passa mer och dribbla mindre, spela enkelt. Och det är så kul att se att träningen ger resultat och att killarna blivit bättre på att rulla runt bollen, ta bredd och spela sig förbi motståndarna. Vi fick se spelvändningar, djupledsbollar, passningar där vi spelade oss tll ny postion på två pass samt många bra försök där vi tänker rätt spelmässigt, dvs mindre av egna dribblingar och mer spela boll inom laget.
Innan matchen fick vi ett återbud från en febrig målvakt och under matchen fick vi några halvslitna killar som hade ont på olika ställen men hela det här laget gör en riktig kämpainsats. Bl.a ställer Birhat upp och tar målvaktsposten och gör det med bravur, en mycket solid insats med flera kanonräddningar, Dante spelade sin första match med oss och gled in i spelet som han spelat med oss i flera år och fick även bli målskytt i sin IFK premiär.
Flera av killarna fick även spela på positioner som dom inte är vana med idag men återigen alla spelare gör en mycket bra match där alla tar löpningar hela matchen (fysträningen ger resultat), vi hjälper varandra, vi stöttar varandra och vi försvarar oss med hela laget. Och det som kännetecknat det här laget sen flera år tillbaka är att vi aldrig, aldrig ger upp, vi låg under med både 1-0 och 2-1 men slutresultatet blev 2-2 med bud på fler mål från oss.
Tack killar för en mycket bra genomförd första träningsmatch för året, nu fortsätter vi lära oss spela fotboll i samma fina stil resten av 2019.
Coaches Erik, Tomas o Johan
Inga kommande aktiviteter
Va duktiga ni är och vilken fantastisk insats av Birhat som ställde upp som målvakt!! 👏👌👍
RapporteraRapportera