Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Mullsjö P10 (Födda 15/16)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Mullsjö P10 (Födda 15/16).
P10 (Födda 15/16)
Följ oss för uppdateringar
Vi ledare vill ta upp en viktig fråga som påverkar lagets utveckling och möjlighet att fortsätta delta i matchspel framöver. Vi ser tyvärr att matchnärvaron har varit för låg under en längre period. När många spelare uteblir blir det svårt att genomföra matcher på ett bra och tryggt sätt, och det påverkar både laget som helhet och spelarnas egen utveckling.
För att vi ska kunna fortsätta driva laget och erbjuda barnen en fungerande och rolig handbollsverksamhet behöver matcherna prioriteras högre framöver. Träningar är viktiga, men matcherna är en central del av lagidrotten och något vi förväntar oss att spelarna deltar i när de är kallade.
Om närvaron inte förbättras inom kort riskerar vi tyvärr att hamna i en situation där det inte är hållbart att fortsätta med laget i nuvarande form. Det vill vi självklart undvika, och vi hoppas att vi tillsammans kan vända detta.
På grund av den låga matchnärvaron behöver vi tyvärr även meddela att matcherna nu till helgen (14/12) ställs in.
Tack för att ni hjälper oss skapa de bästa förutsättningarna för barnen.
Vänliga hälsningar,
Ledarna
| Träning | 2 jan, 16:00 |
| Hallbybollen | 4 jan |
| Hallbybollen | 5 jan |
| Hallbybollen | 6 jan |
| Träning | 9 jan, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera