Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Ystad FK P13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Ystad FK P13.
P13
Följ oss för uppdateringar
På förekommen anledning härmed information om träningarna den kommande tiden.
Innevarande vecka äger de två sista naturgrästräningarna rum. Eftersom dessa är de sista två träningarna på naturgräs så kommer vi inte ändra tiden utan vi kör idag måndag, och sen onsdag, precis som vanligt; 17:30 - 19:00.
Än så länge har vi bara fått ett preliminärt utkast till konstgrässchema från kommunen, så vi vet ännu inte exakt hur konstgrästiderna kommer se ut i vinter. Enligt utkastet har vi emellertid fått behålla samma tid som tidigare år, alltså onsdagar kl 18:00 - 19:15. För kännedom har vi lämnat ett önskemål om att även i år få tid på fredagseftermiddagen mellan 16:45 - 17:45/18:00 så att vi kan upprepa förra årets upplägg med mer övningsinriktad träning onsdagar och så matchträning fredagar. Men eftersom vi inte fått ett spikat schema så vet vi ännu inte om vi får genom det eller inte. Ni kan dock utgå från att onsdagarna i vart fall kommer gälla som tidigare. Det gör åtminstone vi och vi har därför redan uppdaterat kalendern med dessa träningar.
Ordninare konsgrässchema kommer dock under alla förhållanden inte börja gälla förrän veckan efter höstlovet. För vår del då alltså från och med onsdagen den 8 november 2023.
För att vi ska få lite konstgrästräningen innan konstgräscupen i Staffanstorp söndagen den 29 oktober 2023 så har vi emellertid varit i kontakt med kommunen och bokat träning på konstgräset de två onsdagar som följer efter den här veckan, alltså onsdagarna den 18/10 och 25/10. Även detta är inlagt i kalendern. Därefter kör vi en hel (lång och plågsam) veckas uppehåll under höstlovet, för att sen köra på igen med konstgräset från och med 8 november 2023 och fram till jul och nyår då vi håller ett något längre uppehåll.
Vi återkommer med information huruvida det blir fler tillfällen än onsdagar i veckan, så fort vi vet.
Men som sagt, träning som vanligt på naturgräs idag och onsdag alltså. Vi ses!
| Nosaby IF (borta) | 11 jan, 11:30 |
| Träning | 12 jan, 17:30 |
| Träning | 14 jan, 16:30 |
| Träning | 19 jan, 17:30 |
| Träning | 21 jan, 16:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera