Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Velen A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Velen A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Match: Ekshärads BK - IFK Velen 2-4 (2-1)
Tävling: Träningsmatch
Dag: 4/7
Plats: Höökborgen
Tid: 15:00
Väder: +22
Domare: Conny Jonsson
Startelvan: Alfred, Isak, Tomas, Ghani, Mohsen, Johan, Robin, Emil, Adam, Dick och Rickard.
Avbytare: Taqadosi, Ibra, Viberg, Fredrik, Javid och Linus.
1-0 (13)
2-0 (39)
2-1 Emil H (41, straff)
2-2 Robin H (60)
2-3 Viberg (88)
2-4 Fredrik J (89)
Första halvlek kan resumeras enklast med att säga att det var ett bedrövligt Velen som kom ut till match. Allt vi pratade om innan avspark gjordes mer eller mindre tvärtom! Vi gick inte in i duellerna, ibland var vi inte ens 3:a på bollen. Vi gick omkring och klagade på varandra istället för att titta på vad vi själva gjorde. Vi tog inte hemjobbet ordentligt och det var 2-0 målet ett bevis på när hela 7 man lunkade tillbaka i hemjobbet och dom kunde enkelt rulla sig genom och det stod 3 hemmaspelare på rad för att få in bollen i mål och ingen Velen spelare i närheten.
Sista 5 minuterna började vi iaf visa lite mer vilja och efter en längre anfall blev Dick fälld inne i straffområdet och domaren blåste för straff, Emil steg fram och satte straffen behärskad i mål. Så att vi kommer till halvlek med bara 2-1 i baken fick vi vara glada för. Under halvtidsvillan rensade vi luft och hade en bra dialog!
Vi gjorde ett byte i halvtid, in kom Fredrik och ersatte Rickard som bollmottagare på topp. Javid hade redan hoppat in istället för Isak då denna kände av sin revbensskada under 1:a halvleken.
Det märktes direkt på avspark att vi kom ut som ett helt annat lag, nu gick vi in i duellerna och vann dom till och med allt som oftast. Den taktiska ändringen i vårat defensiva arbete med att inte tillåta hemmalaget att slå dom fina långbollarna mellan våra mittbackar och ytterbackar gjorde att det blev deras målvakt som nu fick antingen sköta den långbollen eller sätta bollen på nån av ytterbackarna, det blev inte lika bra bollar helt plötsligt.
Redan i den 53:e minuten hotade Fredrik med ett skott utanför. I den 54:e minuten fick Emil till en kanon inkast som blev farlig när ingen hemmaspelare nåde bollen, tyvärr så var vi inte riktigt på tårna själva så ingen kunde stötta in bollen i ett tomt mål. Men vi skulle få in kvitteringen i den 59:e minuten, ett långt anfall där vi pressade ner dom i knät på målvakten och till slut så hamnade bollen hos Robin som lyckades placera bollen i det bortre stolpen, 2-2 var ett faktum och helt rättvist!
Från och med nu är alla tidsangivelser cirka tider då matchen fick avbrytas under en 5-7 minuter pga en skada på en hemmaspelare. Fredrik fortsatte att testa sitt skott, i den 63:e minuten gick det tätt utanför. I den 70:e minuten kom hemmalaget upp i anfall och fick en frispark i bra läge, men Alfred gjorde en fin räddning. I den 77:e minuten hade dom ett skott tätt utanför. Vi stoppade in Viberg inför sista tio minuterna. Vi kan väl säga att Viberg gjorde en Viberg och satte in 2-3 till oss runt den 88:e minuten, assisterad av ynglingen Linus som slog en perfekt inlägg. Fredrik skulle tillslut få in bollen i mål med en härlig kanon utanför straffområdet och slutresultatet skrevs till 2-4!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera